Ознака: мнр

МНР повика на внимателност од државните функционери: Со Грција развивме политички...

Министерството за надворешни работи (МНР) објави дека ја потврдува цврстата определба на земјата кон недвојбено почитување на уставните одредби како и сите меѓународно преземени...

Белгиско МНР: Проектот со кој раководи Ванхојте е за олеснување на...

Како поддржувач на перспективата на Република Северна Македонија за членство во ЕУ, Белгија одлучи да поддржи проект предложен од Центарот за европски безбедносни студии...

Османи по повод 55 години МНР: Членки сме во сите важни...

И покрај условеноста од комплицираните регионални и меѓународни случувања успеавме Северна Македонија да ја поставиме на пиедесталот на меѓународната сцена како активен, доверлив и...

МНР одбележува 55 години постоење

Во Министерството за надворешни работи денеска се одбележува 55 години од неговото постоење. По повод Денот на Министерството за надворешни работи министерот за надворешни работи,...

МНР ќе упати порака за претпазливост до македонските државјани во Израел,...

Нема нови пријави од наши граѓани кои се наоѓаат во Израел и во регионот на Блискиот исток за евентуална евакуација, изјави денеска шефот на...

Само еден македонски државјанин побарал евакуација од Израел, информира Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека само еден македонски државјанин побарал да биде евакуиран од Израел, по повикот упатен до наши државјани...

По нападите на Иран врз Иразел МНР формира Кризен штаб за...

По синоќешните напади на Иран врз Израел министерот за надворешни работи Бујар Османи донел одлука за формирање Кризен штаб чија примарна задача е да...

МНР апелира да се избегнуваат патувања во Израел и регионот

Поради информациите за можно влошување на безбедносните состојби во Израел и регионот, Министерството за надворешни работи апелира македонските државјани да избегнуваат патувања кои не...

МНР: Единаесет македонски државјани пуштени дома по сообраќајката во Италија, еден...

Единаесет државјани на Македонија во текот на вчерашниот ден беа пуштени дома во добра здравствена состојба, по соодветна лекарска помош во болница во Сан...

Османи: Македонија со членството во НАТО претставува фактор на стабилизација и...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи го водеше традиционалниот НАТО настан, со што започнаа Деновите на НАТО во земјава, со кои се одбележуваат четири...