Ознака: мнр

Доколку не комуницираме со Бугарија, некој друг ќе влезе во таа...

На состанокот на експертските групи на МНР направена е евалуација на меѓусебните односи На состанокот на експертските работни групи на министерствата за надворешни работи на...

Експертски работни групи од Македонија и Бугарија оствариле состанок, со фокус...

Вчера, во Скопје, бил одржан состанок на експертските работни групи на министерствата за надворешни работи на Македонија и Република Бугарија, соопшти МНР на официјалната...

Македонските државјани кај Бањска упатени кон дома во придружба на косовската...

Македонските државјани сместени во хотел во непосредна близина на манастирот во селото Бањска на северот од Косово, каде вчера имаше оружен напад, утрово безбедно...

МНР: Седум државјани на Македонија се наоѓаат во Бањска, се очекува...

Министерството за надворешни работи информира дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на МНР, добиена е информација за седум државјани на Македонија, од...

МНР: Високиот процент на одбиени визи од САД поради несоодветни апликации,...

По објавените податоци од страна на Стејт департментот дека процентот на одбиени визи за земјава во 2022 година изнесувал 26,29 проценти, Министерството за надворешни...

МНР и Османи размислуваат за неполноправно членство во ЕУ

ВЛАСТА ЈАВНО ИНСИСТИРА НА УСТАВНИ ИЗМЕНИ, А ПОТАЈНО РАЗГЛЕДУВА И ДРУГИ ОПЦИИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИЈА Михаел Мартенс, дописник на „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ и водечки германски познавач...

МНР: Нашите државјани затекнати од невремето во Грција се безбедно и...

Министерството за надворешни работи преку Амбасадата во Атина и Генералниот конзул во Солун е во постојана комуникација со нашите државјани кои се најдоа затекнати...

Македонски државјанин е во Волос и е на безбедно, да се...

Министерството за надворешни работи (МНР) апелира сите македонски државјани да ги избегнуваат загрозените подрачја од невремето во Грција и да останат на сигурно се...

Се проширува проектот МКАРТА со нови 68 претставници на дијаспоратa –...

Две години по иницијалното промовирање од страна на министерот за надворешни работи Бујар Османи, листата на носители на МКАРТА се проширува со вкупно 68...

Османи: Да не се ставаат односите меѓу навивачите во корелација со...

Најважно е да не се ставаат односите меѓу навивачите во корелација со односите меѓу државите или било кои етнички групи или народи, бидејќи тоа...