Ознака: мнр

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во...

Грчки владин претставник: За жал некои играат игри

Некои, за жал, инсистираат да играат игри, коментира грчки владин претставник за грчката новинска агенција АНА-МПА, во врска со вчерашното соопштение од македонското МНР. -...

МНР: Квалитетно и трајно решение е поважно од роковите

Квалитетот на текстот на договорот и потребата од постигнување на трајно и одржливо решение прифатливо за двете страни, се далеку поважни од потребата процесот...

МНР: Македонските државјани утре да ги избегнуваат протестите во Грција

Министерството за надворешни работи упати предупредување до македонските државјани кои утре планираат да патуваат во Грција да ги избегнуваат местата на одржување на најавените...

Димитров: Очекуваме датум за преговори со ЕУ

Евроинтеграцијата е најдобриот инструмент што го има ЕУ за да им помогне на оние кои сакаат да се променат и да направат реформи, истакна...

МНР: Потрошени 40 милиони евра за дипломатски-конзуларни претставништа

Државниот секретар во МНР Виктор Димовски на денешниот прес изјави дека изминативе десет години се направени серија пропусти, незаконитости и потрошени огромени средства од...

Димитров се сретна со парламентарна делегација од Виетнам

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаше средба со потпретседателот на 14-то Национално Собрание, Уонг Чу Луу, во чиј состав се пратеници и...

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените...

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност...

МНР протера руски дипломат по консултациите со ЕУ и НАТО

Министерството за надворешни работи соопшти вечерва дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. - Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна...