Ознака: мир

Унгарија претседава со ЕУ, Орбан иницира мировно посредништво

Динамични мировни иницијативи за руско-украинскиот воен судир Со ненадејните посети на унгарскиот премиер Виктор Орбан на Киев, Москва и на Пекинг, разговорите за отпочнување мировни...

Европски избори: војна или мир?

Занесени, па и заслепени од неправдите што ни се нанесени (всушност, сами сме ги прифатиле и ставиле во Устав и закон), а особено исфрустрирани...

Совети за мир и хармонија во домот и семејството

Веќе сме во празнично расположение и наредните денови ќе бидат исполнети со дружење со семејството и роднините. За најдобро да го искористите тоа време...

Папата повика на прекин на нападите врз цивили во светот

Папата Франциск денеска повика да се прекинат нападите врз цивили во светските конфликти, вклучително и конфликтите во Газа и Украина, и посочи дека нападите...

Христос е нашиот мир, Кој нè измири со Својот Отец, преку...

Божиќно послание на архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан Возљубени празникољупци, Со раѓањето на Синот Божји – Господ Исус Христос, Божјата светлина го огреа сиот свет....

Од војна во мир и повторно во војна

Воените напади на Хамас против Израел предизвикаа глобална осуда. Од друга страна, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху не направи забележителни напори да ги унапреди меѓународните...

Кревкиот мир што траеше до наредната војна…

Повторно војната ни се нуди како начин на решавање конфликти. Како и многупати досега, се покажа дека посегнувањето по оружје за да се оствари...

„Војната е мир, мирот е војна“

„Македонија е оаза на мирот. Ние сме за мирољубива активна коегзистенција. Нека е мирно, сѐ друго само ќе се нареди.“ Овие и многу други...

Како ЏФК би издејствувал мир во Украина

Претседателот Џон Ф. Кенеди беше еден од најголемите светски миротворци. Тој го предводеше патот до мирно решение за кубанската ракетна криза, а потоа успешно...

Странците притискаат, Албанците и Србите калкулираат

Дополнителни сили на КФОР ќе го одржуваат кревкиот мир на Косово Извештаите од северот на Косово и Метохија вчераутро сведочеа за тензии, како на локациите...