Ознака: миленици

Хемикалиите од базените причина за стомачни проблеми кај милениците

Постојат многу раси на кучиња што едноставно уживаат да се веселат во вода, особено во текот на летото. Се разбира, ако вашето куче сака...

Домашните миленици не сакаат жештина

Животни За разлика од луѓето, кои можат да се оладат со потење, кучињата, мачките и птиците се ограничени во тоа. Ако нам ни е жешко,...

Милениците се украс на детството

Дали ќе биде куче, маче, птица, риба, треба да се знае дека секое животно е корисно за воспитувањето и за психичкото здравје на децата....

Долго патување за Таратамбо

Домашните миленици им го разубавуваат животот на луѓето, ги прават подобри, но и похумани и поодговорни. Нивната љубов кон нас е безусловна, но и...

Наместо да нѐ зближи со миленичињата, пандемијата наметна плус грижи

Пред две години, како последица на карантините, многу родители одлучија на своите деца да им купат или вдомат миленици, односно мачиња или кучиња, за...

Во Египет откриени наjстарите гробишта на домашни миленици досега

На почетокот на годинава, археолозите во Египет ги открија најстарите гробишта на домашни миленици во историјата. Речиси 2.000 години, гробиштата зачувале остатоци од мачки,...

Новогодишните украси можат да бидат опасни за милениците

Животни Куќните миленици, особено мачките, неретко си играат со украси, буткаат нешто од новогодишната елка или се заплеткуваат во светилките. Ветеринарите предупредуваат дека некои од...

Плаќаат над 60.000 евра за да се спојат со своите миленици

Сопствениците на кучиња и мачки плаќаат и над 60.000 евра за да ги вратат своите миленици. Австралиските семејства се принудни да платат за посебен...

Илиески: Пандемијата ги смени навиките на домашните миленици, а со тоа...

Домашните миленици се зависни од луѓето, а сопствениците навремено треба на своите „мали пријатели“да им овозможат да ги задоволат потребите во време на пандемија,...

Активисти бараат да се дозволи изнесување на домашните миленици за време...

Дваесет здруженија и активистички групи за заштита на животни од целата земја, од властите бараат да се регулира прашањето со шетањето на домашните миленици...