Ознака: месечината

Лендер на „Испејс“ ќе биде лансиран на Месечината во 2026...

Јапонската компанија „Испејс“ инвестираше повеќе од 40 милиони евра во својата нова американска подружница бидејќи сака да ги искористи растечките инвестиции на американската вселенска...

Кој треба да го чисти отпадот на Месечината?

Со слетувањето на Индија на Месечината и другите неодамнешни обиди, постои ризик да се создадат поголеми количества вселенски отпад, предупредува Рејчел Дуроуз од „Вокс“ Се...

Сателитска мрежа за комуникација меѓу Месечината и Земјата

Човештвото планира долгорочно присуство на Месечината, па затоа е неопходно да се воспостави сигурна комуникација, а токму на тоа работи компанијата „Локид Мартин“. Компанијата...

„Ролс Ројс“ ќе произведува нуклеарен реактор за база на Месечината

Компанијата „Ролс Ројс“ доби зелено светло од британската влада за изградба на нуклеарен реактор за идна база на Месечината. Во соопштението за печатот со...

НАСА размислува за изградба на цевковод за кислород на Месечината

Американската вселенска агенција НАСА ја разгледува можноста за изградба на цевководи за ефикасен транспорт на кислород до различни локации на јужниот пол на Месечината...

Прав од Месечината ќе се продава на аукција

Оние што сакаа да поседуваат сувенир од вселената сега конечно имаат шанса да го сторат тоа. Правот собран на Месечината за време на мисијата...

Месечината што сакаше да биде Сонце

Се случи еднаш Месечината сериозно да се натажи. - Зошто си тажна, сестричке? - ја запраша Сонцето. - Заради децата - шмркна со носето Месечината. -...

НАСА отвори примерок од Месечината стар 50 години

Научниците од американската вселенска агенција НАСА отворија лунарен примерок, кој е запечатен откако е земен на Месечината пред 50 години. НАСА соопшти дека отворила примерок,...

Кинескиот ровер jа откри мистеријата за „колибата“ на Месечината

Кон крајот на минатата година, кинескиот ровер „Јуту-2“ забележа мистериозен објект во форма на коцка додека се движеше низ кратерот VOn Карман на Месечината....

НАСА планира да изгради нуклеарни реактори на Месечината

Поставувањето нуклеарен реактор на Месечината можеби звучи како заплет од трилер од Студената војна од 1960-тите години, но еден ден тоа може да биде...