Ознака: Марко Пејчиновски

Пејчиновски доби стипендија од 200 илјади денари по испливаните 64 километри...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше средба со младиот пливач Марко Пејчиновски на која му ја врачи одлуката за стипендија во износ од 200.000 денари,...

За испливаните 64 километри на Марко му беа потребни натчовечки напори,...

Шеснаесетгодишниот Марко Пејчиновски, дете кое боледува од ретка болест, го преплива Охридското Езеро на релација Охрид – Струга – Свети Наум. Утрово пристигна на...

Марко Пејчиновски исплива 64 километри за помалку од 22 часа во...

Марко Пејчиновски направи нов подвиг откако исплива 64 километри за 21 час и 42 минути, утринава завршувајќи ја делницата Охрид - Струга - Св....

Награда за младиот хуманист Марко Пејчиновски

Тринаесетгодишниот Марко Пејчиновски, кој пред две години за 9 часа го преплива Охридско Езеро, деновиве доби светска награда за хуманост. Ова храбро момче по подвигот...

Марко го прекина маратонот поради болка во ногата

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски поради силни болки во ногата синоќа го прекина соло маратонот во должина од 64 километри, кој сакаше да го отплива...

Младиот Пејчиновски ќе плива ултрамаратон за лицата со ретки болести

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски денеска ќе го започне својот нов подвиг – да исплива ултра маратон долг 64 километри, од Охрид до Свети Наум...

Ќе им пркоси на брановите, пливајќи со срце за ретките!

Тринаесетгодишниот Марко Пејчиновски утре по вторпат ќе го преплива Охридско Езеро Ова дете-борец ќе плива соло-маратон Охрид - Св. Наум - Струга - Охрид, патека...

АМС ќе му додели 100 илјади денари и стипендија на Марко...

На иницијатива на директорот Дарко Каевски, Агенцијата за млади и спорт донесе одлука да му додели на Марко Пејчиновски еднократна парична награда во висина...