Ознака: мадуро

Мадуро убедливо победи на изборите во Венецуела

Владејачката Социјалистичка партија на претседателот Николас Мадуро освоила 20 гувернерски места, додека три им припаднале на опозициските политичари, соопшти Националниот изборен совет на Венецуела...

Сомнежите не го спречуваат Гваидо да се соочи со противниците

Лидерот на опoзицијата во Венецуела, Хуан Гваидо, на средбата со членовите на владата на претседателот на државата, Николас Мадуро, во Барбадос неделава, ќе одржи...

Мадуро ја повика опозицијата на дијалог

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, ја повика опозицијата на дијалог за да дојде до национално помирување. - Го повторувам својот повик за национален дијалог, поради...

Гваидо не планира да преговара со Мадуро

Опозицискиот лидер во Венецуела, Хуан Гваидо изјави дека опозицијата во моментов не планира да преговара во Норвич со претставниците на претседателот Николас Мадуро. Според...

Мадуро: Венецуелците сакаат нови парламентарни избори

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, вели дека народот во Венецуела сака нови парламентарни избори за да го обнови составот на Националното собрание, дводомниот парламент...

Помпео: САД пробаа и не успеаја да ја обединат венецуелската опозиција

Aудио-снимката која „протече“ во јавноста, на американскиот државен секретар Мајк Помпео, наводно, ги обелоденува американските напори за обединување на венецуелската опозиција, чии врвни личности...

Гваидо тврди дека тајните средби со претставниците на Мадуро не се...

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гваидо објасни дека тековните средби меѓу неговите претставници и претставниците на претседателот Николас Мадуро во Осло не се преговори, туку...

Венецуела: Опозициски пратеници бараат помош од странски амбасади поради одземениот имунитет

Три пратеници на венецуелската опозиција се засолнија во странски амбасади, откако им беше одземен пратеничкиот имунитет, јавува Би-би-си. Троцата се дел од десетмината на кој...

Јас, градот и Пандора

Како знаеш дека Скопје е празно ко Пандорина кутија? Па, влегуваш во лифт и не го наоѓаш внатре ѓубрето од комшиите. Поминуваш под зграда...

Стапи на сила американското ембарго за венецуелската нафта

Целта на санкциите е да го принудат на оставка венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, преку дополнително слабеење на и така веќе кревката венецуелска економија, пренесува...