Ознака: Мадрид

Алкараз игра за историски хет-трик во Мадрид

Алкараз, кој победи во 2022 и во 2023 година на овој турнир во Мадрид, се натпреварува на својот прв европски турнир на земјени терени...

Утре почнува Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над...

Околу 10 илјади припадници на безбедносните сили се распоредени низ Мадрид пред самитот на НАТО, на кој во следните два дена ќе се соберат...

Пакет од мировни предизвици со воени извици

Во Мадрид, лидерите ќе го поддржат Стратегискиот концепт од 2022 година, кој ќе ги утврди заедничките позиции на НАТО, вклучувајќи и за Русија и...

Четири партии, четири ремија

ШАХ - ТУРНИР НА КАНДИДАТИТЕ По двете возбудливи кола на Турнирот на кандидатите во Мадрид (Шпанија), за предизвикувач на светскиот шаховски првак, Норвежанецот Магнус Карлсен,...

Во водство се последните двајца предизвикувачи на Карлсен

ШАХ - ПО ДВЕ КОЛА НА ТУРНИРОТ НА КАНДИДАТИТЕ Во првото коло, цел поен освоија Каруана и Непомнијашчи, а во второто Накамура, кој беше подобар...

Шведска и Финска ќе присуствуваат на самитот на НАТО во Мадрид

Шведска и Финска, кои минатата недела ги поднесоа своите официјални кандидатури за членство во НАТО, ќе присуствуваат на самитот на Алијансата во Мадрид во...

Роналдо, Надал и Гасол отвораат ресторан во Мадрид

Тројцата најпопуларни спортисти во Шпанија, фyдбалерот Кристијано Роналдо, тенисерот Рафаел Надал и кошаркарот Пау Гасол отвораат ресторан во срцето на Мадрид, објави „Мундо депортиво“....

Победнички почеток на Ѓорческа на турнирот во Мадрид

ТЕНИС Македонската тенисерка Лина Ѓорческа имаше успешен почеток на турнирот во Мадрид (Шпанија, се игра на тврда подлога, со награден фонд од 25.000 долари), откако...

Протест на лекарите во Мадрид поради недостиг на персонал и ниски...

Лекарите во Мадрид повторно протестираат поради недостиг на медицински персонал, ниски плати и голем прилив на пациенти за време на пандемијата на новиот коронавирус. Ова...

Османи во Мадрид се сретна со Гонзалес Лаја

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Шпанија се сретна со министерката за надворешни работи, Европска Унија и соработка...