Ознака: Мадагаскар

Најмалку 12 загинати и 80 повредени во стампедо во Мадагаскар

Најмалку дванаесет лица загинаа, а 80 се повредени денеска во Мадагаскар во стампедо пред влезот на стадионот „Бареа“ во главниот град Антананариво. На стадионот дојдоа...

Обилните дождови однесоа животи во Мадагаскар

Обилните дождови во Мадагаскар предизвикаа поплави во делови од главниот град Антананариво, во кои загинаа 10 лица, а уште 12.000 луѓе останаа без покрив...

Првото 3Д-училиште во Мадагаскар

До крајот на годината ќе биде отпечатено првото училиште во светот, и тоа во Мадагаскар. Станува збор за хибрид, чии sидови ќе бидат отпечатени...

Може ли да му се верува на „чудотворниот лек“ од Мадагаскар?

Десет лидери од Африканската унија на 29 април имаа видеосостанок предводен од јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса. Лидерите беа согласни за насоката во која треба...

Мистериозен пад од авион на британска студентка во Мадагаскар

Британската студентка Аланда Катленд загина откако паднала од авион „цесна“ за време на патување во Мадагаскар. Полицијата соопшти дека таа паднала од авионот десет минути...

Историски успеси на Мадагаскар и на Бенин

Домаќинот Египет и актуелниот првак на Африка, Камерун, нема да играат во четврт-финалето на фудбалскиот Куп на нациите на Африка. Мадагаскар, пак, е најпријатното...

Историски резултати на дебитант и на некогашен вицешампион на Африка

Мадагаскар, на 108-та позиција на листата на ФИФА, ремизира во својот прв меч на првенствата на Африка, а Уганда,вицешампионот од 1978 година, ја забележа...

Ванилата поскапа од среброто

Цените на ванилата во изминатите две години се зголемија, по што овој сладок зачин моментно чини повеќе од среброто. За еден килограм ванила потребни се...