Ознака: листа

Судот објави листа на судења кои ќе се одржат во наредниот...

Основниот кривичен суд Скопје, објави листа на итни и неодложни судења кои ќе се одржат во наредниот период. Станува збор за предмети во кои еден или повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ во вторник ќе ги потврди листите за пратеници

На седница на Централниот комитет во вторник, опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ги потврди кандидатите и носителите на листите за претстојните избори. Имињата во јавноста ќе бидат...

Павлов напредуваше 11 места на листата за пласман на ЛОИ

По триумфот на престижната Премиер-лига во Салцбург, Павлов е на 18-то место на листата за пласман на ЛОИ. Следните предизвици во март се уште...

Само 15 промени на листата на ФИФА, Македонија остана на 68....

Македонската репрезентација е меѓу 97-те селекции во првите 100 што не го сменија пласманот на февруарската ранг-листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА), во однос...

Седуммина спортисти на листа на чекање за ЛОИ

Македонија во Токио ќе ја претставуваат борачот Нуров, кој обезбеди олимписка норма, потоа еден атлетичар и двајца пливачи, а уште седуммина спортисти од четири...

Листа на апликации опасни за вашиот телефон

Андроид-телефоните се бесконечен рудник за опасни апликации, а интернет-страницата „Битдефендер“ состави список од 17 апликации што може да му наштетат на вашиот мобилен телефон. Овие...

Трамп ја проширува листата со земји на чии државјани им е...

Американскиот претседател Доналд Трамп најави додавање на земји на листата, на чии државјани им е забранет влезот во САД или имаат големи рестрикции за...

Византиското пеење на листата на УНЕСКО е можност за регионална соработка

Впишувањето на византиското пеење на листата на УНЕСКО отвора нови можности за промоција на ова добро и на национално ниво. Не е невозможно приклучување...

УНЕСКО ја додаде тајландската масажа на листата со културно наследство

Традиционалната тајландска масажа со која се истегнуваат и крцкаат коските на грбот сега е дел од листата на УНЕСКО за нематеријално културно наследство на...

Византиското пеење влезе на листата на УНЕСКО

УНЕСКО го стави на својата листа на нематеријално културно наследство вредното византиско пеење, познатиот музички жанр што датира од почетокот на христијанството и сѐ...