Ознака: лажна

Лажна е дојавата за бомба во скопското ОУ ,,Кочо Рацин”

По однос денешната информација за поставена бомба во ООУ „Кочо Рацин“ на Водно, Општина Центар ја информира јавноста дека станува збор за лажна дојава. Оттаму...

Заканите и понижувањето – последната лажна надеж на очајна власт

Се сеќавам како почна распадот на Југославија. Тоа е онаа држава за која уште жали и младо и старо во независна Македонија, триесет години...

Граѓаните презаситени од лажна демократија

Сѐ почестите индикатори дека се развива една системска лажна демократија упатуваат на неопходни не само козметички корекции туку и длабоки системски резови. Граѓаните се...

МВР: Лажна е пријавата за напад

Од МВР информираат дека биле направени потребните проверки и дека било утврдено дека пријавата за напад е лажна. - Се преземаат мерки за утврдување на...

Фотографот Јонас Бендиксен објави „лажна“ книга за Велес

Приказната за Велес како центар за лажни вести е вистинска. Приказната за откритието и фалсификувањето на „Книгата за Велес“ е вистинска. Но целата вистинска...

Инфлуенсерите прикажуваат лажна реaлност

Наместо во приватен авион, се фотографираат во студио Гледајќи ги инстаграм-профилите на најпознатите светски инфлуенсери, веднаш се забележува дека станува збор за поединци со длабок...

Дојавата за бомба во „Сити мол“ била лажна

Дојавата за бомба во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје била лажна, потврди Министерството за внатрешни работи. Од таму соопштија и дека од истиот телефонски...

Дали СПЦ ќе слави лажна автокефалност од 800 години континуитет?

Овој настан ја отвора дилема за целта што Српската православна црква сака да ја постигне и да се претстави како една од најстарите православни...