Ознака: крстосувачки ракети

Бундестагот го отфрли барањето за испорака на крстосувачки ракети во Украина

Германскиот парламент Бундестаг денеска со мнозинство гласови на владејачката социјалдемократско-зелено-либерална коалиција го отфрли барањето на опозициските демохристијани за испорака на крстосувачки ракети „Таурус“ во...

Северна Кореја од подморница лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја изврши тестирање, при што истрела две стратешки крстосувачки ракети од подморница, објави државната новинска агенција КЦНА. Зборот „стратешки“ обично се користи за...

И НАТО детектирал три руски ракети што ја надлетале Молдавија

Радарите на романското воено воздухопловство утринава ги детектирале трите руски ракети кои го преминале воздушниот простор на Молдавија, соопшти денеска Министерството за одбрана, прецизирајќи...

Руската војска будно го следи американскиот разурнувач вооружен со крстосувачки ракети...

Американскиот разурнувач „Портер“ вооружен со крстосувачки ракети вплови во Црното Море, неговото движење го следат силите на руската Црноморска флота, соопшти рускиот национален центар...

Русија не ги повлекува крстосувачките ракети

Кремљ денеска го отфрли повикот на САД за отстранување на инсталираните крстосувачки ракети 9M729, кои можат да носат нуклеарни боеви глави, наведувајќи дека системот...