Ознака: контроли

Засилени инспекции, најголема контрола на новогодишните пакетчиња

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство спроведуваат засилени контроли кај операторите со храна пред претстојните новогодишни и божиќни празници. Се проверува дали...

Исконтролирани 20 големи увозници на овошје и зеленчук

Премиерот Димитар Ковачевски ја поздрави вчерашната владина Одлука со која се ревидираа дел од замрзнатите цени на овошјето и зеленчукот. Тој информира дека се направени...

Пазарна инспекција од утре ќе проверува дали поевтиниле макароните и млекото,...

Пазарната инспекција од утре на терен ќе врши контроли по маркетите за да види дали се спроведува одлуката за замрзнување на цените на тестенините...

Западот возврати со тешки санкции и строги контроли на извозот

САД и голем број државите во светот презедоа разни мерки и санкции со кои се очекува да се влошат економските состојби во Русија како...

Засилени контроли, повеќе автобуси и поголема одговорност

УЧЕНИЦИТЕ ДЕНЕСКА СЕ ВРАЌААТ ВО УЧИЛИШНИТЕ КЛУПИ Од Државниот и санитарен инспекторат најавуваат поинтензивни контроли во училиштата, но исто така очекуваат дека сите ќе се...

Агенцијата за храна со засилени контроли пред велигденските празници

Во пресрет на велигденските празници и зголемената побарувачка на јајца, бои за јајца, месо и други прехранбени производи, инспекциските служби на Агенцијата за храна...

Во последните седум дена извршени 4.817 надзори и контроли

Во периодот од 11 до 17 јануари, од страна на седумте инспекциски служби, се спроведени вкупно 4.817 надзори и контроли. При спроведените надзори, Државниот...

Шведска ги засилува граничните контроли поради закана од тероризам

Шведска ќе ја продолжи граничната контрола од 12 ноември до мај следната година поради зголемената безбедносна закана, соопшти денеска шведската влада. - Нивото на закана...

За седум дена, инспекторите извршиле 4.716 контроли

Во периодот од 26.10.2020 до 1.11.2020 година сите инспекциски служби во рамките на своите надлежности извршија вкупно 4.716 контроли, од кои 1.750 се инспекциски...

Инспекциските служби од синоќа работат со поголеми овластувања – затворен локал...

Од вчера стапија во сила новите измени и дополнувања на Законот за заштита на задравјето на населението од заразни болести. Со тоа и инспекциските...