Ознака: контроли

Инспекторите за една недела извршиле 3.959 контроли

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот...

Засилени сообраќајни контроли во Струга: 50 санкции за еден час

Министерството за внатрешни работи покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи...

Охридската полиција со засилени контроли на угостителските објекти

Изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 170 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-90, Струга-46, Кичево-30, Дебар-04). Ним им...

Србија ќе ги зајакнува контролите за заразените што се во домашна...

Полицијата, во соработка со санитарната инспекција, ќе контролира дали заразените пациенти без симптоми, кои се лекуваат дома, ја почитуваат мерката за самоизолација. Ние мора...

Во Кичево казнети 45 граѓани за неносење заштитни маски

Во изминатото деноноќие полициските службеници на ниво на ОВР-Кичево, констатирале 45 прекршоци на граѓани на кои им се издадени прекршочни платни налози за сторен...

СВР Битола ги заостри контролите поради коронавирусот

Вкупно 244 граѓани на територијата која ја покрива СВР Битола, во градовите Битола, Прилеп, Ресен, Крушево и Македонски Брод добија прекршочни налози за плаќање...

Продолжуваат контролите во Дебар и Центар Жупа, нема прекршувања на наредбите

Безбедносната состојба на подрачјето на седумте општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. Полициски службеници вршеа мото-патроли низ градските средини и приградските населби....

Се засилуваат контролите за заштита на рибата во Охридско Езеро

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски вчера од Охрид најави засилени контроли на Охридско Езеро, за заштита на рибниот фонд. Најавата...

Tрудовите инспектори во засилени контроли на исплатата на К15

Државниот инспекторат за труд прави засилени контроли во приватните фирми за исплата на К15 на вработените. Надзорот, кој почна од почетокот на годината, ќе...

Инспекциски контроли ќе го чуваат воздухот

Како ќе се намали загадувањето на амбиенталниот воздух и кои ќе бидат активностите на градскиот инспекторат беа некои од советничките прашања на вчерашната седница...