Ознака: комуникација

Заедно против молкот: Етичко информирање за родово базираното насилство

„Светот нема да биде уништен од оние што прават зло, туку од оние што ги гледаат без да сторат нешто“ - Алберт Ајнштајн Во време...

Вештината на преговарањето

Зошто се пропушти шансата уште со потпишувањето на Преспанскиот договор, зошто уште тогаш овој услов не беше активиран?! Треба ли да се потсетуваме, којзнае...

Шефот на Пентагон повика на одржување комуникација со Москва

Шефот на Пентагон, Лојд Остин денеска ја истакна „важноста од одржување на каналите за комуникација“ со Москва за време на телефонскиот разговор со неговиот...

Паднавме на ниско, вулгарно ниво на комуникација, а политичката елита силно...

Македонското општество е преокупирано со францускиот предлог. Тоа резултира со политичка поделеност, разединетост, општествена конфузија, расправии, протести, обвинувања и говор на омраза. Изминатиот период...

Ким најави обновување на „жешката линија“ за комуникација со...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун изјави дека е подготвен следниот месец да ја обнови жешката линија за комуникација со Јужна Кореја, но ги обвини САД...

Воениот „црвен телефон“ помеѓу САД и Кина не функционира најдобро

Пентагон и кинеската армија минатата недела го имаа првиот директен контакт по доаѓањето на американскиот претседател Џо Бајден на функцијата, кога преку видеоповик разговааа...

Кенгурите можат да научат да комуницираат со луѓето

Кенгурите можат да научат да комуницираат со луѓето на ист начин како и домашните кучиња, користејќи го својот поглед за да „покажат“ и да...

„Зум“ уверува дека нема да има проблеми за време на Божиќ...

Божиќ и новогодишната ноќ оваа година ќе бидат понакви за луѓето ширум светот. Заглавени во своите домови и разделени од семејствата и пријателите, се...

Како влијаат маските за лице на нашата комуникација?

Што можеме да научиме од жените што носат превез и комуницираат со околината без проблеми? Хуманитарните организации сметаат дека сите што работат во јавниот...

Сеул го повикува Пјонгјанг да ги зачува каналите за комуникација

Јужна Кореја ја повикува Северна Кореја да ги зачува постојните линии на комуникација меѓу двете земји, изјави портпаролот на јужнокорејското министерство за обединување. - Овие...