Ознака: комуникација

Северна Кореја ја прекинува комуникацијата со Јужна Кореја на пладне, „жешката...

Северна Кореја ќе ги прекине сите линии на комуникација со Јужна Кореја почнувајќи од пладне на 9 јуни, како одговор на фактот дека Јужна...

ФБИ обелодени документи од комуникацијатa на Асанж со советникот на Трамп

Долгогодишниот сојузник на американскиот претседател, Доналд Трамп, и поранешен советник во кампањата, Роџер Стоун, бил во директна комуникација со основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж,...

Комуникација само со 800 збора на ден

Шарен свет Родителите на тинејџерите денес сѐ потешко можат да ги разберат своите деца. Понекогаш навистина е тешко да се дешифрираат нивните пораки што ги...

Заштитни маски за глуви лица

Студентката Ешли Лоренс од САД, заедно со мајка си изработува и подарува специјални маски за заштита од коронавирусот, за глуви и за лица со...

Јазикот на пингвините ги почитува правилата на човечката комуникација

Научниците откриле дека комуникацијата меѓу пингвините е многу слична на човечката пренесува „Индипендент“. Пингвините имаат неколку карактеристики слични со оние на луѓето. Тие негуваат моногамни...

Заев за Боки 13: Ако си се огрешил пред законот, ќе...

Иако добил порака, поранешниот премиер Зоран Заев, во април лани, не се сретнал со Бојан Јовановски, првообвинет во случајот „Рекет“. Комуникацијата беше покажана денес...

Колку тежи еден збор

Многубројните канали за комуникација, пред сѐ социјалните мрежи, кои од страна на политичките фактори се користат пред сѐ за потврда на нивната „транспарентност“, а...

Во кој правец гравитира МПЦ-ОА?

Најавената поделба на блокови меѓу православните цркви, од една страна, може да биде шанса за непризнаените цркви што со години бараат решение за својот...

Судиите се разбираат со фудбалерите на четири јазици, но и со...

ФИФА наведува четири официјални јазици што треба да ги говорат судиите: англиски, германски, француски или шпански. Сепак, правилата на фудбалската игра се такви што...

Зошто старите луѓе се повознемирени?

Со возраста многу карактерни особини стануваат понагласени и повоочливи во споредба со помладата возраст. Затоа старите луѓе може да бидат потешки за соживот, за...