Ознака: класичен шах

Прва титула за Карлсен

ШАХ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО БАКУ Во тајбрејкот на финалето, Карлсен го совлада Прагнананда, а во дуелот за третото место, Каруана го победи Абасов Поранешниот светски...

Убедливa игра и победа на Карлсен

ТУРНИР ОД ГОЛЕМАТА ШАХОВСКА СЕРИЈА Поранешниот светски првак во класичен шах, Норвежанецот Магнус Карлсен (2.835 рејтинг-поени, прв на светската листа на Светската шаховска федерација), убедливо...

Абдусаторов победи со брзо темпо, Каруана убедливо води во класичен шах

ТУРНИР ВО СТАВАНГЕР (НОРВЕШКА) По четвртото коло од предвидените девет со класично темпо на игра, Каруана има 10,5 поени од можни 12 (турнирот има уникатен...

Карпов: За светски првак во класичен шах треба да се игра...

Мечот за светски првак треба да има 16 партии. Строго сум против тајбрејкот, затоа што не може да се комбинираат класичен и брз шах....