Ознака: Кирил и Методиј

Мицкоски: Светите Кирил и Методиј со златни букви се запишаа во...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешната честитка по повод Денот на сесловенските просветители, порача дека Светите Кирил и Методиј со своето дело ја...

Во Пекинг одбележан денот на сесловенски просветители Св. Кирил и Методиј

Во амбасадата на Северна Македонија во Пекинг се организираше културен настан по повод денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј на иницијатива од...

Мицкоски: Не постои лева или десна Македонија, постои само Македонија со...

Светите браќа Кирил и Методиј се нашата светлина, нашиот прозорец кон светот, нашето непроценливо богатство кое со голема надеж и со огромна волја и...

Се додека има луѓе кои го употребуваат македонскиот јазик, тој ќе...

Јазикот е нашата најкомплетна татковина, ќе рече нашиот џин Блаже Конески, а сите нам ќе ни остави аманет. Македонскиот јазик опстојал низ вековите благодарение...

Просветителската порака на рамноапостолите Светите Кирил и Методиј

Најстариот син Методиј (околу 810) и намладиот син Константин/Кирил (826/827) се двете од седумте деца на таткото Лав, помошникот на воениот командант на солунската...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Најмалите и најмилите цртаа и пееја на Плочник во Скопје...

Децата од 15 градинки од Скопје и околината денеска цртаа и пееја на просторот Плочник во центарот на градот по повод 24 Мај, денот...

Мицкоски: Сесловенските просветители Кирил и Методиј се втемелија во великаните на...

Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, кои со своето дело се втемелија во великаните на европската и светската...

Пендаровски: Св. Кирил и Методиј се патоказ за тоа како да...

Ние имаме особен долг и благодарност кон нивното дело, кое е наш духовен и културен темел, но и светоглед и залог за иднината. Св....

Ковачевски и Петков положија цвеќе на спомениците на „Св. Кирил и...

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков положија цвеќе на спомениците на Св. Кирил и Методиј и на Св. Климент...

Заев: Писмото е светлина за секој човек и никој не смее...

Со промоција на инклузивната сликовница-буквар со наслов „Буква по буква – азбука” создадена во три форми на азбука (кирилица, знаковниот јазик и брајовата азбука),...