Ознака: казни

Путин го потпиша Законот за конфискација на имот за лажни вести...

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша Федералниот закон за конфискација на имот за лажни вести за армијата, кој беше објавен на официјалната веб-страница со...

ДПИ реализирале 550 надзори, изречени се казни во висина од...

Од 19 септември, кога е донесена првата владина Одлука за намалување на цените, направени се над 550 надзори, издадени се преку 32 платни налога...

Експресно усвоени измените на КЗ за намалување на казните за злоупотреба...

Собранието вчера ги донесе измените и дополнувањата на Кривичниот законик кои предизвикаа реакции во јавноста бидејќи се однесуваат на членови што ги ублажуваат казните...

ЕУ им се заканува на Србија и Косово со казни ако...

Европската унија денеска се закани дека ќе воведе казнени мерки за Србија и Косово доколку не спречат повторување на насилството што беше насочено против...

Бектеши ги објави имињата на маркетите кои продавале по повисоки цени...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави кривични пријави за дел од трговците кои не ги почитувале владините одлуки за замрзнувањето на цените. Бектеши кажа во...

За автобуси што превзуваат ученици изречени 47 казни, 8 упатени на...

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 12 до 16 часот на територијата на Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат...

Нема да има милост за жените без хиџаб, вели шефот на...

Првиот човек на иранското Министерство за правда, Голамхосеин Мохсени Аџеи, денеска се закани дека надлежните органи „без милост ќе ги гонат Иранките кои се...

За шест дена, пазарната инспекција извршила над 500 надзори и издала...

Државниот пазарен инспекторат во периодот од 20 до 26 март извршил над 500 инспекциски надзори на целата територија на Македонија. - Издадени се над 180...

Инспекторите казниле четири маркети, продавале по цени повисоки од замрзнатите

Од изршени над 250 надзори, Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) утврди дека четири субјекти не ги почитувале последните одлуки на Владата за замрзнување на цените...

Пазарна инспекција од утре ќе проверува дали поевтиниле макароните и млекото,...

Пазарната инспекција од утре на терен ќе врши контроли по маркетите за да види дали се спроведува одлуката за замрзнување на цените на тестенините...