Ознака: инфлација

Структурни реформи: што подлабоки и што побрзо

Фискалната политика мора да ѝ дава некаква поддршка на економијата, не смее да биде рестриктивна, затоа што ако е рестриктивна, тоа дополнително ќе ја...

Годинава ќе ја завршиме со раст од 1,9 отсто и инфлација...

Годинава ќе ја завршиме со раст од 1,9 отсто и инфлација од 9,5 отсто, истакна гувернерката на Народна банка Анита Ангеловска-Бежоска. За наредната година,...

Бесими: Испраќаме јасни сигнали за справување со инфлацијата која се намали...

Политиките што ги спроведуваме како Влада во справување со ценовната криза се покажуваат преку намалување на инфлацијата која од 19,8 проценти во октомври сега...

Битиќи: Со опозицијата имаме различно интерпретирање на инфлацијата, тие зборуваат за...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека власта и опозицијата различно ја интерпретираат моменталната инфлација во земјава и дека секој ги толкува бројките...

Зголемувањето на ДДВ на храната ќе му дотури масло на огнот

Нема никаква основа да се зборува дека инфлацијата е победена или ставена под контрола Инфлацијата во јули се намали на 8,4 отсто, но тоа се...

Високите камати се сѐ потежок товар за бизнисот, а и за...

Тесноаголниот визир на Европската централна банка (ЕЦБ) во делот од монетарната политика за борба против инфлацијата ја покажува својата неефикасност Од одлуката на Европската централна...

Битиќи: Падот на инфлацијата продолжува и во јули

Падот на стапката на инфлација продолжува и во месец јули 2023 кога е измерен раст на трошоците за живот од 8,4 проценти, и како...

Резултат од политиките на централните банки: Бавен пад на инфлацијата, брз...

Kаматните стапки ќе останат повисоки од очекувањата, значи нема прекин во војната на економистите Сè додека инфлацијата беше висока, економистите се бореа да откријат од...

Британското кралско семејство премногу троши, инфлацијата „удри“ и по нивните џебови

Зголемената инфлација ги погоди финансиите на британското кралско семејство, зголемувајќи ги нивните трошоци, соопшти Бакингемската палата, а пренесе Еуроактив.рс. Во исто време, Бакингемската палата откри...

Банката на федералните резерви прекина со зголемувањето на каматните стапки

Нов приод во справувањето со инфлацијата во САД? Банката на федералните резерви (ФЕД) соопшти дека ќе ја паузира својата долготрајна кампања за зголемување на каматните...