Ознака: илон маск

Маск назначува нови менаџери за да ја направат платформата „X“ побезбедна

Платформата за социјални медиуми „X“ на Илон Маск назначи нови менаџери за платформата да биде побезбедна за корисниците и попривлечна за огласувачите, јави ДПА. Говорот...

„Спејс екс“ на Илон Маск ќе распореди стотици шпионски сателити?

За потребите на американската Влада и војска Компанијата „Спејс екс“ на американскиот милијардер Илон Маск подготвува мрежа од стотици шпионски сателити, потврдија пет неименувани извори...

Му помагав на Маск кога бев претседател, откри Трамп

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека му помагал на американскиот милијардер Илон Маск на различни начини додека бил во Белата куќа и потврдил...

Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

Џеф Безос повторно ја презеде титулата најбогат човек во светот. Сопственикот на Амазон го престигна шефот на Тесла и Спејс Икс Илон Маск, според...

Илон Маск најави дека ќе престане да го користи мобилниот...

Мултимилијардерот Илон Маск тврди дека ќе престане да го користи својот мобилен број, а оваа одлука се чини дека е негов обид да ја...

Маск: Вградивме чип во човечки мозок

Милијардерот Илон Маск вели дека неговата компанија „Неуралинк“ за првпат успешно вградила еден од своите безжични чипови во човечки мозок. - Првичните резултати покажуваат ветувачки...

Извршено е првото вградување на чип во човечки мозок, пациентот е...

Американскиот бизнисмен Илон Маск објави дека на првиот пациент на кој му бил вграден чип во мозокот преку програмата Телепати (Telepathy) на неговата компанија...

Илон Маск и натаму прв на листата на милијардери на Блумберг,...

Основачот и главен извршен директор на компанијата LVMH, Бернард Арно, го загуби второто место на листата на милијардери на Блумберг, откако беше претекнат од...

Со тужба го притискаат Маск да сведочи за преземањето на „Твитер“

Американската комисија за хартии од вредност го тужеше милијардерот Комисијата за хартии од вредност (СЕЦ) на САД го тужеше американскиот милијардер и претприемач Илон Маск,...

Илон Маск може да го загуби достапот до доверливи информации на...

Во Пентагон синоќа беше покренато прашањето за употребата на анестетикот кетамин од страна на Илон Маск, основачот на компаниите Тесла и „Спејс Екс“ и...