Ознака: игра

Играта „Витези на старата република“ можеби ќе добие филм

Фановите на видеоиграта „Витези на старата република“ посакуваат филм уште откога излезе оваа видеоигра во 2003 година. Многумина веруваат дека креаторите на играта на...

Ѕвездена игра на Карлсен во Шамкир

Неговиот играчки перформанс на турнирот од 2.988 поени, на кој победи со два поена разлика пред второпласираниот, како и фактот што не е поразен...

За олимписко злато ќе се игра до два добиени сета

Финалниот натпревар во тенис на Летните олимписки игри (ЛОИ) во 2020 година во Токио ќе се игра до два добиени сета, а не како...

Македонија ќе игра на најмасовното ЕП во ракомет на плажа

На ЕП во Полска треба да настапат 40 репрезентации, машката е во група со Хрватска, Украина, Швајцарија и со Италија, а девојките ќе се...

ЕУ игра топло-ладно со Македонија

Додека македонската влада од Брисел очекува чист безусловен датум за почеток на преговори со Унијата налето, со оглед на постигнатиот договор со Грција за...

Парондо: Традицијата не ја гледаме, се фокусираме на нашата игра

Имаме повеќемина повредени, но ќе се обидеме да се вратиме со добар резултат. Секој меч е значаен и токму затоа ќе играме максимално ангажирано,...

Шпанија игра разновидно

Шпанија го има најискусниот состав, во кој играат четворицата најдобри Шпанци од Барселона и уште 12 интернационалци од најсилните европски тимови. Таа на СП...

На СП се игра „брзопотезен“ ракомет

Во досегашните натпревари на Мундијалот видовме значително побрза игра, а и построга арбитража (8,5 исклучувања по меч, 1,3 повеќе од целото СП 2017), играта...

Атлетико ќе игра и против полувековната домаќинска традиција

Досега само четири тима играле меч за европската титула на својот стадион, но домаќинот нема победа од 1965 година, кога славел Интер. Финалето на...

Топката најдолго е во игра во Шведска и во ЛШ

Најефективно се игра во Шведска и во Лигата на шампионите (ЛШ) на Европа, а на другата страна на оваа необична листа е португалското првенство,...