Ознака: игра

Со „фудбалска љубов“ ќе се игра на ЕП 2024

Топката има технологија што обезбедува невиден увид во секој елемент на движењето на топката и придонесува во процесот на донесување одлуки на системот ВАР....

Сојузници за менување на правилата на игра

Што е најзначајно од посетата на индискиот премиер Нарендра Моди на Египет? Индискиот премиер Нарендра Моди ја заврши дводневната посета на Египет со посета на...

Прекрасна игра

Од сите спортови, само еден е именуван од милијарди луѓе како прекрасна игра (o jogo bonito), прекар популаризиран од кралот на фудбалот, Пеле. Ова...

Бразил игра и за двојна титула невидена 84 години

Досега само Уругвај и Италија во исто време биле и олимписки и светски прваци, и тоа Уругвај по трофеите освоени во 1928 и 1930...

Тешко прозборуваат, немаат внимание, се искривуваат… Кога смарт-телефоните стануваат детски играчки

Дигитализацијата и децата Последиците од неконтролираната употреба на смарт-технологијата се сериозни и директно поврзани со разни развојни проблематики како доцнење во когнитивниот развој, говорниот развој,...

Виктор и Марио ја создадоа „најдобрата видеоигра од Европа“: Успехот отвора...

Македонски средношколци добија признание на натпреварување во Бразил Виктор Попов и Марио Павлески се средношколци од Охрид, кои на само 16 и 17-годишна возраст дознаа...

Македонија денеска игра за пласман во втората група

Македонската репрезентација за пласман еден ранг погоре ќе игра со Република Ирска или со Португалија Македонската репрезентација се пласира во финалето на купот Били Џин...

Македонија игра за првата победа

Верувам во овие момци, верувам дека ќе бидеме сѐ подобри штом ќе ни се приклучат сите кошаркари што на овоj меч ги немавме во...

Откриено е кој ќе ја игра Одри Хепберн

Се чини дека биографските филмови се една од најплодните области и инспирација за многу сценаристи и режисери во последно време. Покрај најавените филмови за...

Наместо Окленд сити, Пирае од Тахити ќе игра на клупското Светско...

ФУДБАЛ Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави дека АС Пирае од Тахити ќе учествува на претстојното клупско Светско првенство (СП) во ОАЕ, по повлекувањето на Окленд...