Ознака: игра

Кристофер Хил ги отвори картите за дипломатската игра на Балканот

Кандидатот за американски амбасадор во Србија, Кристофер Хил, деновиве сведочеше пред Одборот за надворешни работи на Сенатот во Вашингтон, непосредно пред конечниот избор за...

Четири сценарија во игра

Во исчекување на исходот од иницијативата за гласање недоверба на Владата на седницата на Собранието, која е закажана за утре (четврток), во 11 часот,...

Игра со оган на Косово

Нови тензии во северното соседство По вчерашните тензии во северниот дел на Косово, меѓу српските граѓани и претставниците на косовската полиција, претседателот на Србија, Александар...

Веселата глина на „Џампинг клеј“ за учење низ игра

КРЕАТИВНО КАТЧЕ Учењето на децата низ игра е најкорисно и најзабавно со креативен процес. Многубројни светски истражувања покажуваат дека токму работата со глина или со...

Падот на Авганистан и изгубената невиност на Старата Дама во локалните...

Додека САД се во центарот на вниманието по падот на Авганистан и додека некои проценуваат дека империјата е готова, а други, пак, тврдат дека...

Во мозокот на мајмун биле вградени чипови за да може да...

Објавено беше видео на кое се гледа мајмун со вградени импланти во мозокот, благодарение на кои тој игра едноставна видеоигра. Станува збор за почетен...

Атлетико игра и за да стане шести член на ексклузивниот клуб

Досега сите четири клупски трофеи на УЕФА ги освоија Јувентус, Ајакс, Челси, Баерн и Манчестер јунајтед, а од тимовите што играат сезонава за титулата...

Игра на прозорец

Откако студенилото на короната ќе замине, ќе останат сите човечки студенила што постоеја и пред короната, кои својот исцелител ќе мора да го побараат...

Најтрофејната Севилја ќе игра со Рома

Најтрофејниот клуб во фудбалската Лига Европа, петкратниот победник, шпанскиот прволигаш Севилја, во осминафиналето сезонава ќе се сретне со италијанската Рома. Така реши ждрепката влечена...

Карпов: За светски првак во класичен шах треба да се игра...

Мечот за светски првак треба да има 16 партии. Строго сум против тајбрејкот, затоа што не може да се комбинираат класичен и брз шах....