Ознака: зоран милановиќ

Уставен суд на Хрватска: Милановиќ не може да биде ниту мандатар,...

Уставниот суд на Хрватска денеска одлучи претседателот на земјата, Зоран Милановиќ, со своите изјави и однесување, односно со учество во кампањата без оставка од...

Милановиќ не може да се кандидира за премиер, одлучи Уставниот суд...

Хрватскиот Уставен суд одлучи дека актуелниот претседател на Хрватска, Зоран Милановиќ, не може да биде на изборната листа на неговата партија, опозициската СДП, парламентарните...

Со години ја провоцираат Русија за да избувне војна, сè подлабоко...

Претседателот и врховен командант на вооружените сили на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, учествуваше на свеченото испраќање на третиот хрватски контингент како дел од активноста...

Не знаев дека Европа војува со Русија, а без договор Москва-Вашингтон,...

Ако САД и Русија не се договорат, ќе следи Трета светска војна, а испраќањето западни тенкови во Украина ќе ја продолжи војната во оваа...

Писмото од Борел го разлути хрватскиот претседател: ЕУ нѐ третира како...

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ денеска изјави дека ЕУ се однесува недозволиво кон таа држава, наведувајќи го како пример „дрското и скандалозно писмо“ на...

Обуката на украински војници би ја донела војната во Хрватска, вели...

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека како врховен командант ќе биде против идејата за обука на украински војници во Хрватска. Тоа, како што...

Маричиќ го пречека Милановиќ на аеродромот во Охрид

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, го пречека претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, кој штотуку слета на охридскиот аеродром „Св. Апостол...

Милановиќ: Ќе ставам вето на влезот на Финска во НАТО

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека ќе стави вето на влезот на Финска во Алијансата на самитот на НАТО додека не се решат...

Милановиќ не му дава мир на НАТО

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави дека Финска и Шведска не можат да влезат во НАТО додека не се смени изборниот закон во БиХ, со...

Милановиќ: ЕУ да ги почне преговорите со Скопје и Тирана кои...

Во ред е да се бара членство на Украина во ЕУ, но мора да се донесе и одлука за отворање на преговорите со Македонија...