Ознака: зоолошка

Крај на една од најубавите скопски приказни

Тажна приказна од скопската зоолошка градина Граѓаните на Скопје масовно споделуваат информации на социјалните мрежи со тажната вест дека почина негувателот на жирафите во скопската...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Жителите на скопска Зоолошка уживаат во утринското сонце

Животните во Зоолошката градина во Скопје уживаат во утринското сонце, како што може да се забележи на фотографиите на нашиот колега Горан Анастасовски. На...

Почина сибирската тигрица Надја во скопска Зоолошка, еден од најстарите тигри...

Во текот на вчерашниот ден, во длабока старост мирно не напушти нашата сибирска тигрица Надја, која беше еден од најстарите тигри во Европа, информираа...

Недела на студени коктели и замрзнато овошје – спас за животните

Летни приказни од Зоолошката градина во Скопје Деновиве сите вработени се ангажирани за разладување на нашите пријателчиња во Зоолошката градина во Скопје. Во овие жешки...

Летово 40 млади волонтери ќе помагаат во зоолошката градина во Скопје

Тие прекрасни суштества Пролетните, летните и раноесенските месеци се оние кога зоолошката градина во Скопје е вистинско место за забава и едукација на најмладите, но...

Во скопска Зоолошка по четири години се роди кафено еленче лопатар

Во скопската Зоолошка градина после 4 години се роди кафено еленче лопатар. Го фотографираше Горан Анастасовски.      

ФОТОГАЛЕРИЈА: Бебето минијатурно пони е нов жител на зоолошка

Во скопската зоолошка градина деновиве се роди младенче минијатурно пони. На фејсбук-страницата на зоолошка беше објавено видео од минијатурната пони убавица која се држи блиску...

Пет лава избегале од кафез во зоолошка во Сиднеј, се истражува...

Зоолошката градина „Таронга“ во Сиднеј, Австралија, соопшти дека пет лава – еден возрасен и четири младенчиња, коишто побегнале од својот ограден простор, по што...

Бодликави прасиња со две бебиња – нови жители на Зоолошката во...

Скопската Зоолошка градина има нови жители, две бодликави прасиња. Во градината моментално живеат мајката, таткото и две малечки прасиња, кои се родија пред околу еден...

Утринско кафе со жирафата во скопска Зоолошка

Негувателката Јасмина Трајковска во утринското кафе ужива со една од жирафите во скопската Зоолошка градина. Фото: Горан Анастасовски