Ознака: златен медал

Христијана Парулеска на тронот на Европа во традиционално таеквондо

Македонската репрезентативка во традиционално таеквондо, Христијана Парулеска од Охрид, освои златен медал на Европското првенство што се одржува во италијанското летувалиште Јесоло. Државната првенка Парулеска во финалето во...

По 110 години, Џим Торп повторно е прогласен за единствен олимписки...

ИОК ИОК ја објави промената на 110-годишнината од победите на Торп на ЛОИ 1912, кога имаше тројно поголем резултат од својот најблизок конкурент во петобојот...

Ледецки го освои 16-oт златен медал на СП

ПЛИВАЊЕ Ледецки (25), која е и седумкратна олимписка шампионка, според освоените златни медали од мундијалите заостанува само зад сонародниците Мајкл Фелпс (26 титули) и Рајан...

Битола ќе ја награди стрелачката Оливера Наковска Бикова со 5.000 евра

Градоначалникот на Битола,Тони Коњановски и претседателката на Советот, Габриела Илиевска, во понеделникот организираа прием за Оливера Наковска Бикова, која на неодамна одржаното Европско првенство...

Ибрагимов: Нуров е во добра форма

БОРЕЊЕ Нуров во рамките на подготовките за настапот на ЛОИ го освои златниот медал на меѓународниот турнир во Италија, со две победи, со по 10-0,...

Каратистот Павлов фуриозно до златен медал во Салцбург

Во финалната борба, тој го победи Италијанецот Анџело Креченцо (5-4), светски првак од 2018 и двократен европски вицепрвак (2018 и 2019) Најдобриот македонски каратист во...

Победа во необични спортови за олимписка слава

Некогаш златен медал на ЛОИ се освојувал и за триумф во нуркање во далечина, пливање со пречки, влечење со јаже, подводно пливање, скок во...

Павлов триумфира на Премиер-лигата во Москва

Тој во големото финале во категоријата до 60 кг во борби го победи со 3-1 турскиот претставник Ерај Самдан и освои значајни бодови за...

Баршим освои злато за Катар

Зоран Михајлов специјално од Доха за „Нова Македонија“ По постигнувањето на светскиот рекорд на 400 метри со пречки за жени од Американката Мухамед, возбудувањата на Калифа...

Злато за борачот Алили на ЕП за кадети

Македонскиот борач во слободен стил (категорија до 48 кг) Бесир Алили, се закити со златен медал на Европското првенство за кадети, кое се одржа...