Ознака: заштитна маска

Се укинуваат маските во затворените простори во Грција

Задолжителната маска во затворените простори во Грција од утре се укинува, а исклучок се болниците, домовите за стари лица и јавниот градски превоз, додека...

Се укинува задолжителното носење маска на европските аеродроми

Носењето маски веќе нема да биде задолжително на аеродромите и на летовите во Европа, соопштија денеска Европската агенција за безбедност на воздушниот сообраќај и...

Муштерија нападна касиери во скопски маркет оти не сакал да стави...

Муштерија нападна касиери во скопски маркет кога одбил да стави заштитна маска за запазување на ковид-протоколите. Од МВР информираат дека настанот се случил во...

Кои маски најдобро штитат во услови на зголемена заразност на коронавирусот?

Зголемувањето на бројот на случаи на ковид-19 ја подигна и свесноста за заштита од заразата, со што повторно се актуелизира прашањето кои маски пружаат...

Се укинува носењето маска на отворено, се дозволуваат и свадби

Владата ги прифати измените и дополнувањата на рестриктивните мерки согласно препораките на Комисијата за заразни болести, утврдени како предлози на 39-тата седница на Главниот...

Шпанија ја отфрли мерката за задолжително носење заштитна маска на плажа

Носењето заштитни маски на плажа поради пандемијата на коронавирус веќе нема да биде задолжително доколку се почитува растојанието, откако мерката предизвика негодување пред туристичката...

Маските ги блокираат големите капки што го носат вирусот

Според нова студија Маските за лице за 99,9 проценти го намалуваат ризикот од ширење на големи капки поврзани со опасноста од ширење на коронавирусот кога...

Поради неносење на заштитна маска казнети 704 лица

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот, регистрирани се 704 прекршоци, информираат од МВР. Од...

Увезени 23 милиони неисправни заштитни маски во ЕУ

Европската комисија утврди дека речиси 23 милиони заштитни маски во Европската Унија биле неисправни во средината на септември. Ова го објави Европската народна партија...

Носењето маска ја намалува смртноста од ковид-19

Според студија на универзитетот „Вандербилт“ Студија спроведена од американскиот универзитет во Вандербилт покажа дека носењето маски ја намалува стапката на смртност од коронавирусот најмалку двапати. Во...