Ознака: затварање

„Последниот балкански вампир“ на Дејан Дуковски, во режија на Александар Поповски...

Со претставата „Последниот балкански вампир“, според текст на Дејан Дуковски, во режија на Александар Поповски, Српското народно позориште и Центарот за развој на визуелната...

Словачка од утре се затвора поради коронавирусот

Словачката Влада одлучи од утре земјата да е затворена во следните две недели поради зголемениот број на новозаразени лица со ковид-19. – Од четврток, 25...

Свечено затворање и доделување на наградите на „Браќа Манаки“

Со доделувањето на фестивалските награди, вечерва во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот, свечено ќе биде затворено 42. издание на...

Се затвораат сите ковид-центри на интерните клиники во Скопје

Од денеска се затвораат сите ковид-центри на интерните клиники и во комплексот „Мајка Тереза“, соопшти Министерството за здравство. Ковид позитивни пациенти ќе примаат само Институтот...

Данска и Словачка за Божиќ ги затвораат трговските центри

Данците и Словаците ќе ги затворат трговските центри и продавниците за Божиќ за да спречат ширење на коронавирусот. Данската влада ќе го стори тоа од...

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21 декември. Меѓу нив се...

Меѓаши бара да се затворат градинките и онлајн настава за сите...

Првата детска амбасада во светот Меѓаши соопшти дека е загрижена од новите мерки на Владата и Министерството за здравство во врска со спречување на...

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа...

Со изложбата „Без простор“ се затвора фестивалот „Прво па женско“

Со изложбата „Без простор“ се затвора осмото издание на Фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“ во организација на „Тиииит! Инк“ -...

Препорака да се затворат фабриките во Куманово

Владата на седница донесе забрана за влез и излез од и во подрачјето на територијата на општина Куманово со градски и меѓуградски патнички и...