Ознака: заложничка криза

Осомничениот за заложничката криза во Дрезден починал од здобиените повреди

Четириесетгодишниот маж, осомничен дека ја убил мајка си пред да земе заложници во источниот германски град Дрезден, починал од повредите здобиени во полициската операција,...

Либанскиот Џон Кју упадна во банка заради лекувањето на татка си,...

Вооружен маж зема заложници во банка во Бејурт, Либан, по што стана своевиден херој на нацијата измачена од тешка економска криза, пишува „Вашингтон пост“. Станува...

Нашите молитви се одговорени, сите заложници се живи

Заложничка криза во САД траеше речиси 12 часа Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека вооружениот напаѓач кој ја прекинал верската служба во синагога во...

Вооружен киднапер држи заложници во автобус во Украина

Заложничка криза се одвива во градот Луцк во западна Украина, каде што маж, кој се претставил како Максим Плоким, киднапирал автобус со најмалку 10...

Заложничка криза во Италија, уценувачот бара средба со министри

Маж вооружен со нож зеде заложници во зградата на поштата во градот Пјеве Модолена, во северниот дел на Италија и бара средба со министрите...

Заврши заложничката криза во Келн

Германската полиција го уапси мажот, кој киднапираше жена на главната железничка станица во Келн. - Полицајците влегоа во аптеката, каде киднаперот ја држеше - изјави...

Семејна расправија доведе до заложничка криза и престрелка во Лос Анџелес

Вооружен напаѓач ги застрелал својата баба и уште едно лице, за потоа да се забарикадира во супермаркет во Лос Анџелес каде што држеше заложници...

Заложничка криза во Париз

Маж, кој тврди дека е вооружен, држи како заложници две лица во една канцеларија во центарот на Париз, соопшти попледнево француската полиција, нагласувајќи дека...