Ознака: задушница

Православните христијани денес ја одбележуваат Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите, а утре ја празнуваат Педесетница - Слегување на Светиот Дух (Духовден). Црквата пропишала...

Утре и во недела посебен сообраќаен режим во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во сабота и недела поради верскиот празник Задушница, Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР...

За Задушница дополнителен број автобуси на линиите 59, 59А и 59Б

ЈСП „Скопје“ во пресрет на верскиот празник Задушница денеска и утре воведува дополнителен број автобуси на линиите 59, 59А и 59 Б, кои ќе...

Православните христијани ја одбележуваат Задушница – спомен за починатите

Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Оваа Задушница секогаш се паѓа в сабота пред месопусната недела во пресрет на...

Денеска е Задушница за починатите, утре е Духовден, роденденот на црквата

Овој викенд православните христијани ги одбележуваат Задушница и Духовден, а традиционално секоја година во овие денови е забележана масовна посета на гробиштата низ земјата. Задушница,...

Задушница и зимските слави нов корона-предизвик

МПЦ-ОА минатата година ги повика своите верници домашните слави да не ги прават со масовни собири, а осветувањето на празничните погачи да го прават...

ЈСП со дополнителен број автобуси за Задушница

ЈСП информира дека поради верскиот празник Задушница, утре, петок, и в сабота, на линиите 59 (Карпош 3 – Кучевишка Бара – Гробишта „Бутел“), 59А...

Два различни дена, со различни црковни значења

ВИКЕНДОВ ПРАВОСЛАВНИТЕ ХРИСТИЈАНИ ГИ ОДБЕЛЕЖУВААТ ЗАДУШНИЦА И ДУХОВДЕН Свештениците на Македонската православна црква - Охридска архиепископија веќе неколку години апелираат верниците да му се посветат...

Верата и јазикот – душата на народот

Настани, симболи, алузии Кога многу народ се беше собрал околу Исус Христос, го рече тој овој збор: Што му користи на човека ако сиот свет...

Посебен сообраќаен режим за верскиот празник Задушница во главниот град

Поради верскиот празник Задушница на 18.06. и 19.06.2021 (петок и сабота) во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и...