Ознака: желба

Само со желба не се искачува Монт Еверест

Не е крајно време, оти тоа одамна помина, туку е последен момент да се спаси што може да се спаси од ова што уште...

Четири кандидати за титулата, една желба

РАКОМЕТ – ЛШ, ФАЈНАЛФОР ВО КЕЛН Од учесниците на завршниот турнир, само унгарски Веспрем не го освоил трофејот Во германскиот град Келн викендов ќе биде познат...

Ангела Меркел се надева дека нема да замине во историјата како...

По 16 години на чело на Германија, 66-годишната канцеларката Ангела Меркел има само една желба: да не зборуваат за неа дека била мрзелива. Меркел, која...

Пандев: Имаме голема желба да победиме

Полуфиналниот меч Македонија - Косово во Лигата на нациите за пласман на Европското првенство в година се игра вечерва во Скопје (20.45 ч.). Победникот...

Неостварена желба – учество на европско првенство

За Тони Симиќ и за неговите трофеи на македонската кошаркарска сцена, вкупно 19, веќе пишував. Сега ќе се осврнам на неговиот натамошен тек на...

Датумот наречен желба

Одлуката од Брисел за дел од домашната јавност не е изненадување, туку само потврда дека државата требаше да ги среди состојбите дома Европската Унија не...

Борбеноста, несебичноста и желбата за победа движечка сила на Египет

Ракометните кадети на Египет, кои станаа нови светски прваци, на дело го демантираа тренерскиот став дека одбраната е таа што го добива натпреварот, а...

Младите скарани со логиката

Само еден процент од испитаниците со просечна возраст од 19,5 години успеа точно да одговори на сите четири логички тестови, а два отсто на...

Талентот и желбата за пишување растат заедно со децата!

Желбата на иницијаторот, писателот Горјан Петревски, оваа манифестација да стане републичка е на добар пат да се оствари в година, со поддршка од локалната...