Ознака: Ефикасна

„Бионтек“: Досега сè укажува дека вакцината на „Фајзер“ е ефикасна и...

Германската лабораторија „Бионтек“ објави дека смета на ефективноста на својата вакцина, развиена во соработка со американски „Фајзер“, кога станува збор за сегашните варијанти на...

Вакцината на „Фајзер“ ефикасна и против бразилскиот вид коронавирус

Вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ успеа да ја неутрализира новата варијанта на коронавирусот што брзо се шири во Бразил, покажа лабораториска студија објавена во...

Франција и Германија тврдат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат да ги уверат граѓаните...

Граѓаните во исчекување на ефикасна администрација

Експертите се согласни дека администрацијата има потреба од департизација, зголемување на ефикасноста, намалување на големиот број вработени и бројот на институциите, да има брзи,...

Ефикасна администрација – вистина или предизвик

„Ако сакате да не решите одредено прашање, формирајте комисија“, Черчил Комитети, совети, координативни тела, специјални и државни органи и институции. Ова се само некои од...