Ознака: Ел Салвадор

Најмалку 12 загинати на натпревар во Ел Салвадор

Информациите што доаѓаат оттаму сугерираат дека многу навивачи имале лажни влезници со кои се обиделе да влезат на трибините, со што се создале голем...

Најмалку 12 загинати во навивачко стампедо во Ел Салвадор

Најмалку 12 лица загинаа, а десетици други се повредени во стампедо на фудбалски натпревар во Ел Салвадор, пренесоа светските медиуми. Националната цивилна полиција во првичниот...

Вкупно 219 земјотреси регистрирани за 24 часа во Салвадор

Најмалку 130 станбени згради се оштетени во силната сеизмичка активност во Ел Салвадор, предизвикани се свлечишта, а повеќе луѓе се евакуирани во засолништа, соопштија...

Салвадор со насмевка се пробива низ крипто-зимата, верувајќи во биткоинот

Ел Салвадор го прифати биткоинот како ниту една друга држава со купувањето на стотици дигитални монети минатата година кога ја прифати најпопуларната светска криптовалута...

Парламентот на Ел Салвадор воведе вонредна состојба поради насилството на криминалните...

Парламентот на Ел Салвадор денеска одобри воведување на едномесечна вонредна состојба во обид да се запре насилството на криминалните групи обвинети за 62 убиства...

Чувајте се од „голиот“ претседател што тргува со биткоин

Претседателот на Ел Салвадор, Најиб Букеле, неодамна триумфално објави на Твитер дека преку телефон тргува со државните пари за биткоин, додека е „гол“, откако...

Салвадорската биткоин-револуција ги јаде своите деца

Експериментот на претседателот на Ел Салвадор, Најиб Букеле, со усвојување на биткоинот за официјално средство за плаќање не поминува добро, но амбициозниот млад политичар...

Поради падот на биткоинот, Ел Салвадор загуби три милиони долари

Ел Салвадор е сиромашна земја и далеку од модерните технолошки трендови. Најголемиот дел од  граѓани немаат ниту банкарска сметка, а многумина немаат и интернет....

Спасител или моќник: Жестоките методи на претседателот на Ел Салвадор не...

Mалкумина светски лидери предизвикаа истовремено пофалби и критики како претседателот на Ел Салвадор, Најиб Букеле, пренесува Си-ен-ен.  Иако тој е претседател помалку од една година,...

Чаушеску одлучува за абортусите во Ел Салвадор и во САД

Случајот на Евелин Хернандез го привлече вниманието на светската јавност кон законите за забрана за абортус во Ел Салвадор, со што слични предлози за...