Ознака: електричен автомобил

Кинезите го направија најевтиниот електричен автомобил

Најевтиниот електричен автомобил во светот доаѓа од Кина, чини помеѓу 930 и 1.200 долари, нешто повеќе од 1.000 евра, а може да се нарача...

Првата нарачка за турскиот електричен автомобил ја направи претседателот Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган e прв клиент кој денеска направи преднарачка на турскиот електричен автомобил на свечена церемонија за промоција на прототипот на...

Автономни и не толку здодевни автомобили

„Пежо е-леџенд“ е електричен автомобил со високи перформанси Концептот „пежо е-леџенд“ дефинитивно е фаворитот во класата на електричните автомобили. Неговиот дизајн е инспириран од...

Арнолд Шварценегер ѝ испрати електричен автомобил на Грета Тунберг

Арнолд Шварценегер и 16-годишната активистка за животна средина, Грета Тунберг, имаат повеќе заедничко отколку што се чини на прв поглед. И двајцата зборуваа против...

Целосно автономните автомобили и не се толку здодевни

„Пежо е-леџенд“ е електричен автомобил со високи перформанси Концептот „пежо е-леџенд“ дефинитивно е фаворитот во класата на електричните автомобили. Неговиот дизајн е инспириран од класичниот...

„Тесла“ го промовираше новиот „Модел Ипсилон“

Компанијата „Тесла“ го промовираше својот втор автомобил на електричен погон, „Модел Ипсилон“, чија почетна цена е 47 илјади долари. Директорот на компанијата, Илон Маск најави...

Промовиран македонски електричен автомобил ЗАС Г20

Група етузијасти од Скопје, здружени во ББ Класик Карс, денеска промовираа македонски електричен автомобил наречен ЗАС Г20. Станува збор за реставрирано „фиќо“, во кое е...

„Ноуб 100“ – електричен автомобил со 3 тркала

Компанијата од Естонија „Ноуб“ го понуди концептот за својот најнов електричен автомобил наречен „ноуб 100“. Необичниот, ретродизајн и поставката со само 3 тркала создава...

Србите работат на сопствен електричен автомобил

Главниот дел за е-автомобилите се батериите и експертите во Србија токму овде ја гледаат шансата за поголемо вклучување во изработката на возилата на струја Инвестициите...