Ознака: експерти

Правни експерти и политички аналфабети?!

Една од главните улоги на Уставниот суд е со своите дејства да превенира потенцијални опасности по уставниот поредок на земјата и аномалии што може...

Како евтините и примитивни ракети на Хамас ја совладаа „Железната купола“...

Во првиот бран напади на Хамас и другите екстремни исламистички групи врз Израел, на 7 октомври, од Газа беа истрелани повеќе од 5.000 ракети....

Македонија, расадник на експерти по потреба

Во светот на лажните вести и дезинформациите, секој е самопрогласен експерт. Популарноста и самопромоцијата ги заменија знаењето и искуството како индикатори за стручност. Како...

Кое е најтоплото место во универзумот?

Сите знаеме кое место, односно планета е најтопла во нашиот систем, но што е со другите? Експертите велат дека некои други делови од вселената...

Вештачката интелигенција ризик за опстанокот на човештвото

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ Многу од најголемите имиња во областа на вештачката интелигенција потпишаа кратка изјава во која предупредуваат дека нивната технологија може да значи крај на...

Повеќе од милион луѓе во Кина би можеле да умрат од...

Ненадејното укинување на строгите ограничувања за коронавирус во Кина може да резултира со експлозија на новозаразени случаи и повеќе од милион смртни случаи во...

Добро е да се знае дека барем живееме во земја каде...

И јас би сакал да блескаме, ама навистина да го почувствувам тоа. И кога ќе одам на лекар, и кога ќе пазарам во маркет,...

Движење

Неактивноста, секако, веќе беше проблем уште пред да почне пандемијата на коронавирусот. Секако, за зголемувањето на активноста, покрај личната иницијатива, од голема помош се...

МСУ стана членка на глобална мрежа на експерти

Музејот на современата уметност - Скопје стана дел од Меѓународната комисија на музеи и колекции на модерна уметност (ЦИМАМ), во која членуваат директори и...

Koронавирусот до пролет ќе биде како настинка во Велика Британија

Генетичарот и имунолог Џон Бел од Универзитетот Оксфорд рече дека до пролетта следната година, коронавирусот може да изгледа како настинка, бидејќи нашиот имунитет станува...