Ознака: европски суд за човекови права

В петок специјален прилог во „Нова Македонија“: Мониторинг за (не)извршувањето на...

В петок, во специјален прилог на четири страници од нашиот дописник од Стразбур, Тони Гламчевски, прочитајте за мониторингот на Комитетот на министрите на Советот...

Европскиот суд во Стразбур утре ќе ја соопшти одлуката за аболициите...

Судот за човекови права во Стразбур утре во 10 часот ќе ја соопшти одлуката за тоа дали важат аболициите на поранешниот претседателот на Македонија,...

Асанж поднесе жалба до Европскиот суд за човекови права против екстрадицијата...

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој се бори против екстрадиција од Велика Британија во САД, денеска поднел жалба до Европскиот суд за човекови права...

ЕСЧП го суспендира разгледувањето на сите обвиненија против Русија

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) вечерва соопшти дека одлучил да го прекине испитувањето на сите обвиненија против Русија додека не ги разгледа правните...

Европскиот суд за човекови права: Русија е одговорна за убиството на...

Русија е одговорна за убиството на Александар Литвиненко, според одлуката на Европскиот суд за човекови права. Литвиненко беше поранешен агент на ФСБ, кој почина три...

Симеон Втори го доби спорот со Бугарија, но нема да ги...

Европскиот суд за човекови права пресуди дека последниот монарх на Бугарија, царот Симеон Втори (Сакскобурготски) и неговата сестра Марија-Луиза Борисова Чробок, нема да ги...

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите во регионот Нагорно-Карабах, наведува...

Македонија треба да плати 9000 евра отштета за трансродовото лице „Икс“

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур пресуди во корист на трансродовото лице „Икс“ кое ја тужеше Македонија поради повреда на правото на...

Велика Британија осудена поради масовно прислушување разговори

Европскиот суд за човекови права денеска пресуди дека Велика Британија ги прекршила правата на граѓаните со масовното прислушување на нивните телефонски разговори и следење...

Стразбур пресуди против Русија во случајот Пуси Рајот

Европскиот Суд за човекови права во Стразбур бара од руската држава да им исплати 48.760 евра на членките на бендот Пуси Рајот, кои во...