Ознака: европска титула

Англија со рекорд стана континентален првак

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА ФУДБАЛЕРИ ДО 21 ГОДИНА Англија третпат е младински европски шампион и е првата селекција што до титулата во оваа возрасна категорија стигна...

Со една европска титула пласман на две светски првенства

ФУДБАЛ Новиот европски шампион Манчестер сити со триумфот во годинашната Лига на шампионите, покрај учеството во мечот за Суперкупот на Европската фудбалска унија (УЕФА) со...

Вкупно 11-ти тим што без пораз ја освои европската титула

ФУДБАЛ Манчестер сити без пораз ја освои европската фудбалска титула сезонава (оствари осум победи и пет ремија) и со тоа стана 11-от клуб што без...

Трета европска титула во низа за Кристијансанд

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ ЗА РАКОМЕТАРКИ Кристијансанд сезонава освои тројна круна откако победи и во домашното првенство и во Купот на Норвешка. Кристијансанд ги освои европските...

Шампионска низа – и ракометарите на Барселона ја одбранија европската титула

ЕКИПНИ СПОРТОВИ ВО ЕВРОПА ГОДИНАВА Годинава Барселона во ракомет, Ефес Пилсен во кошарка, Про-Реко во ватерполо и ЗАКСА во одбојка од попопуларните екипни спортови за...

Почнуваат возбудувањата на патот кон европската титула

ФУДБАЛ Меѓу 16-те најдобри се и актуелниот европски и светски првак, потоа водечката селекција на листата на ФИФА... Дерби-средбите се Белгија - Португалија утре и...

Барселона, ПСЖ, Веспрем и Кил тргнуваат по европската титула

Одложениот фајналфор-турнир во Лигата на шампионите за минатата сезона, кој не се одигра поради пандемијата на коронавирусот, денеска и утре ќе се игра во...

Рехагел стана првиот селектор странец со европска титула

Европското фудбалско првенство одложено за идната година е јубилејно, откако годинава, кога требаше да се игра шампионатот, се навршуваат 60 години од првото, одржано...

Вечерва почнува 60-та трка за европската титула

Првиот меч од новата сезона (27. како ЛШ, а вкупно 60. како најсилно европско клупско натпреварување) е дуелот од групата Ц, вечерва, помеѓу Кокс...

Андонова со Барселона атакува на европската титула

Во денешното финале во Будимпешта, Барселона се среќава со бранителот на титулата и петкратен шампион, француски Лион Македонската интернационалка, Наташа Андонова, ќе биде дел од...