Ознака: евролига

Панатинаикос го симна Реал Мадрид од врвот

Во финалето на фајнлфорот во Берлин, екипата од Атина го совлада бранителот на титулата Реал Мадрид со 95-80 КОШАРКА – ЕВРОЛИГА Панатинаикос е новиот шампион на...

Реал Мадрид прв фаворит во Берлин

Шпанците се актуелни шампиони, но наша цел ќе биде да ги елиминираме и да се бориме за четвртата титула, оптимист е играчот на вицешампионот...

Таварес прогласен за најдобар дефанзивец

Центарот на Реал Мадрид во изборот на тренери на сите екипи од Евролигата, зад себе ги остави Томас Вокап од Олимпијакос и играчот на...

Слукас МВП на петтите натпревари

На завршниот фајналфор се пласираа екипите на Олимпијакос, Монако, Барселона и на Реал КОШАРКА – ЕВРОЛИГА, ПЛЕЈОФ Кошаркарот на Олимпијакос, Костас Слукас, е прогласен за најкорисен...

Сезонава плејоф-тест на домашниот терен

Домашните тимови владеат откако почна модерниот систем на плејоф во Евролигата пред речиси две децении. Во текот на следните три недели ќе дознаеме дали...

Анадолу Ефес ја одбрани титулата

Во финалето на фајналфор-турнирот во Белград, Анадолу Ефес го победи Реал Мадрид со 58-57 КОШАРКА - ЕВРОЛИГА По девет години, еден клуб успеа да ја одбрани...

Фајналфорот се сели од Берлин во Белград

КОШАРКА - ЕВРОЛИГА Финалето за кошаркарската Евролига за сезонава ќе се одржи во Белград (Србија). Првично беше планирано Берлин (Германија) да биде домаќин на четирите...

Руските екипи исклучени од Евролигата и Еврокупот

Раководството на кошаркарската Евролига ги суспендираше руските клубови од учество на турнири под покровителство на организацијата. Во соопштението на Евролига се вели и дека во...

Mициќ и Ларкин го предводеа Ефес до трофејот во Евролигата

Анадолу Ефес предводен од бековското дуо Василије Мициќ и Шејн Ларкин првпат ја освои кошаркарската Евролига, совладувајќи ја Барселона со 86-81 во финалето на...

Почнува плејофот во кошаркарската Евролига

Зенит - Барселона, ЦСКА - Фенербахче, Анадолу Ефес - Реал Мадрид и Армани Милано - Баерн, се двојките денеска и утре во првите мечеви...