Ознака: евроинтеграција

Рот конкретизираше шест предлози за реформи на процесот на евроинтеграција на...

Луѓето и владите во регионот имаат итна потреба од опипливи придобивки од пристапувањето кон Европската Унија. За да го постигнеме тоа, процесот на пристапување...

Македонија се спрема за евроинтеграција, ЕУ за федерализација

Треба сериозно да се разгледа и можноста дека евентуалните уставни измени, кои се бараат од Македонија, можат да бидат нова залудна жртва, како и...

Црвенковски: Македонија не преговара со ЕУ, нелогични се изјавите дека за...

Поранешниот претседател Бранко Црвенковски, се сомнева дека ќе има напредок во пристапувањето на Западен Балкан во Европската Унија. Тој рече дека Македонија нема започнато...

Ковачевски: Добрососедството и забрзаната евроинтеграција се приоритет и за двете земји

Во рамките на официјалната посета на Република Србија, премиерот Димитар Ковачевски на чело на македонската делегација се сретна со својата српска колешка Ана Брнабиќ...

И конфискација услов за евроинтеграција

Последните корупциски случаи што беа откриени неодамна во Брисел покажаа како вистински функционира борбата против високата корупција, во што спаѓа и конфискацијата според европските...

Фокусирајте се на реформите, евроинтеграцијата бара обединетост на целиот политички спектар,...

Земјата во новата година да се фокусира на реформите неопходни за влез во ЕУ, цел која бара обединување на политичарите од целиот политички спектар...

Условувањето на уставните измени со предвремени избори ја доведува во прашање...

Со драматични настани на политичката сцена проследени со жестоки препукувања меѓу власта и опозицијата, динамична и преполна со предизвици, минатата 2022 беше уште една...

Процесот на евроинтеграција значи реформи дома, да го искористиме правилно, вели...

Реформите не се прават заради ЕУ, туку поради граѓаните, а промени може да има само со работа дома, порачува вицепремиерот за европски прашања Бојан...

Османи: Грција е еден од главните лобисти за процесот на евроинтеграција

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на официјалната посета на Грција се сретна со претседателката Катерина Сакеларопулу, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, како...

Вишеградската група апелира на побрза евроинтеграција на западнобалканските земји

Премиерите на земјите од Вишеградската група се заложија во Прага за забрзување на евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан, а чешкиот премиер Андреј Бабиш...