Ознака: Државната изборна комисија

До 15 часот 29 отсто излезност на изборите во Дебар

Денеска во Дебар се одржува вториот круг на изборите за градоначалник на општината. Од Државната изборна комисија (ДИК) соопштија дека на 27 избирачки места право...

Влада: Се очекува ДИК да постапи согласно Уставот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, заедно со министерката за правда Рената Дескоска, министерот за здравство Венко Филипче и генералниот секретар во Владата Драги Рашковски, денеска...

ДИК бара да се преиспита одлуката за одржување на изборите

Државната изборна комисија (ДИК) побара од државниот врв да ја преиспита одлуката за одржување на предвремените парламентарни избори на 12 април. Од ДИК истакнуваат дека...

Државната изборна комисија во Хрватска официјално го прогласи Милановиќ за победник...

Државната изборна комисија во Хрватска официјално го прогласи Зоран Милановиќ за победник на претседателските избори во Хрватска, откако беа преброени гласовите од сите 6.533 избирачки...

Едукативниот караван на ДИК ја посети цела држава

Едукативниот караван на Државната изборна комисија (ДИК) што траеше во изминатите две недели заврши, а посети вкупно 15 градови и тоа Велес, Штип, Кочани,...