Ознака: дрвја

Битолчани и партиите остро реагираа на сечата на дрвја кај Ветеринарната...

Екипите на ЈП „Комуналец”, со асистенција на полицијата, исекоа голем дел од дрвјата и зеленилото кај Ветеринарната станица во Битола, каде што треба да се...

Казна за одговорните кои бесправо исекле дрво во општина Кисела Вода

Инспекторатот на Град Скопје, денеска на општина Кисела Вода и одговорното лице им изрече максимална казна во висина од 1.800 евра поради бесправно исечено...

Во Бразил се загрозени 1.788 вида

Најмалку 30 проценти од сите видови дрвја во светот се изложени на истребување, двојно повеќе од загрозените цицачи, птици, водоземци и влечуги заедно, се...

Дури 17.500 вида дрвја се под закана од изумирање

Околу третина од сите видови дрвја на светот се под закана од уништување, покажува извештајот објавен деновиве, кој предупредува дека климатските промени можат да...

Богдановиќ: Паднатото дрво на „Орце Николов“ покажа дека има болни дрвја

Денешната слика од паднатото дрво на улицата Орце Николов кај Соборниот храм во општина Центар е само доказ за потенцијалната опасност од старите, болни...

Едноминутен молк на протестот за исечените дрвја на „Орце Николов“

Во сеќавање на исечените дрвја на улица „Орце Николов“, со едноминутно молчење денес беше започнат протестот во скопско Дебар Маало. Сечењето на дрвјата од...

„Кога пилите ќе стивнат“ – протест против сечата на дрвја

За денеска со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот стои „Зелен хуман град“...

Општина Центар: Ќе се засадат нови дрвја на „Орце Николов“, отстранетите...

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата „Орце Николов“, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување на заложбите за создавање...

Паднаа неколку дрвја низ градот

Поројниот дожд што изминатите денови ја зафати метрополата предизвика паѓање на повеќе дрвја низ градот. Завчеравечер едно големо дрво падна на улицата Грујица Војвода...

Силниот ветер во Скопје достигна над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. - Во текот на изминатата ноќ...