Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25407)

Тече рокот за формирање нова влада

СОБРАНИЕТО ЈА КОНСТАТИРА ОСТАВКАТА НА ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ Собранието вчера ја констатира оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата, при што актуелната влада останува на должност...

Земјоделството е меѓу најважните области за соработка

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера на седницата на иницијативата за земјоделство „Отворен Балкан“ посочи дека потпишаниот договор за ветеринарна и фитосанитарна соработка и...

Каде затаи испораката на милиони вакцини донирани од ЕУ за сиромашните...

Само 40 отсто од вкупните донирани дози од ЕУ преку механизмот „Ковакс“ стигнале до крајната дестинација годинава. Причина за слабата испорака за сиромашните земји,...

Бруталноста откриена, иако злоупотребените не можат да сведочат

Анализите направени од социолозите, психолозите и криминолозите во изминатите 25 години на оваа тема, покажуваат дека човечките предатори, насилници кон животните, не запираат тука....

Дипломатска македонска интеракција рамно на чиста апстракција

Се покажа дека без активности со цел остварување влијание врз процесите на подготвување и донесување ставови на ЕУ во врска со блокирањето на Македонија,...

Излезе „Засолниште во времето“ на Георги Господинов

Излезе од печат новиот роман „Засолниште во времето“ од Георги Господинов, во превод на Душко Крстевски, со што се заокружува бројката од 200 наслови...

Третонаграден расказ на конкурсот на „Нова Македонија“

Посета - Ајде, мамo... немој, не притискај таму, отворено е! Oтворено е! Мајката упорно го стискаше копчето за отварање на прозорецот на автомобилот. - Не го притискај,...

Промовиран романот „Градината на олеандрите“

Промовиран интернационалниот бестселер „Градината на олеандрите“ од италијанската писателка Роза Вентрела, во издание на „Арс либрис“. „Градината на олеандрите“ е семејна сага за испреплетените судбини...

Југословенското движење „Нови тенденции“ го предвиде раѓањето на дигиталната уметност

Пред шеесет години, скромна изложба на група малку познати уметници беше отворена во Галеријата на современа уметност во Загреб, главниот град на тогашната хрватска...

Македонија и ЕУ не се Заев и Османи

Во сегашната не многу јасна, дури и конфузна политичка ситуација во која се наоѓа Македонија, пред оставка на старата и формирање нова непозната влада,...