Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25399)

Нега и убавина

Пилинг на усните во зима Ниските температури, силниот ветер и долгиот престој во загреани простории ја сушат чувствителната кожа на усните. За разлика од кожата...

Викиншкиот меч пронајден во Шкотска датира од 9 век

Викиншкиот меч пронајден на архипелагот Оркни, Шкотска, е редок, возбудлив и комплексен артефакт, велат археолозите. Мечот беше пронајден во 2015 година на североисточниот брег...

Најмоќните жени во забавната индустрија во 2021 година

Пејачките Ријана, Бијонсе и Тејлор Свифт се најдоа на листата на списанието „Форбс“ на 100 најмоќни жени во светот во 2021 година, а наградени...

Само одвреме-навреме се јавува духот на старата серија

По премиерата на продолжението на „Сексот и градот“ Култната серија „Сексот и градот“ повторно се враќа на малите екрани, со поднаслов „И едноставно така“. На...

Младоста го влечка искуството по планини

Игор Џамбазов за повеќето Македонци веројатно е дел од нивното секојдневие, го прифаќаат како близок роднина, сосед, пријател, бидејќи го познаваат и го следат...

Музеј на Град Неготино

Посети го музејот Општинската установа Музеј на Град Неготино е основана во 1978 година и е институција од областа на културата. Првата изложба била организирана...

Човековите излети во космосот во монографијата на Ташковски

Во рамките на ретроспективната изложба на академик Васко Ташковски, Националната галерија ја промовира монографијата „980 маслени слики“. Оваа монографија, посветена на творештвото на нашиот водечки...

„Девет приказни за госпоѓица Сит“ на украински

Романот „Девет приказни за госпоѓица Сит“ деновиве го доживува своето прво издание на друг јазик, во Украина. Преводот на украински е на Ана Багрјана...

И по 75 години постоење, ДЛУМ сѐ уште е потстанар

ДИЈАНА ТОМИЌ РАДЕВСКА, ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА УМЕТНИЧКИОТ СОВЕТ НА ДЛУМ Кога ќе направите една ретроспектива низ годините, кои најзначајни имиња, настани, дела одиграа најсилна улога врз...

Отворени врати за шенген-зоната

Хрватска Земјите-членки на ЕУ го усогласија заклучокот со кој потврдуваат дека Хрватска ги исполнила сите услови за влез во шенген-зоната што го отвора патот кон...