Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25383)

Зошто се jавуваат вулкански ерупции?

Ајде да видиме... Вулканските ерупции спаѓаат меѓу најзастрашувачките случувања во природата. Ерупцијата се случува во близината на некој отвор, пукнатина или слаба точка во цврстите...

Животни

Иран ќе забрани поседување миленици Иранската влада има намера законски да забрани поседување куче и мачка како домашно милениче, како и тоа граѓаните да шетаат...

Се гради највисокиот хибриден облакодер на светот

Австралиската софтверска компанија „Атласијан“ гради ново седиште во Сиднеј. Станува збор за кула од 39 ката, со вкупна висина од 180 метри. Тоа ќе...

Ајкули, морски коњчиња, јагули и фоки живеат во реката Темза

Лондонското зоолошко друштво го спроведува најсеопфатното истражување на реката Темза уште од 1950-тите. Според оваа најсеопфатна анализа, откако Темза беше прогласена за биолошки мртва...

Борис Брејча, „Партибрејкерс“ и „Санаториум“ на „Таксират“

Музичарот Борис Брејча е една од главните ѕвезди на фестивалот „Таксират 2021“, чија главна вечер ќе се одржи на 7 декември во арената „Борис...

Климатските промени ја убиваат магијата на есента

Светлите бои на листовите што ја прават есента препознатлива и ѝ даваат шарм на сезоната, сè повеќе исчезнуваат како последица на климатските промени, предупредуваат...

Најскапата слика на Фрида Кало оди во Аргентина

Светот е сцена Слика на мексиканската уметница Фрида Кало беше продадена на аукција во „Сотби“ во Њујорк за рекордна сума. Сликата со наслов „Диего и...

Помалите земји преку кинематографијата ја пренесуваат својата порака

Ирски филмови на „Киненова“ Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, во рамките на својата редовна програма, првпат ја претстави современата ирска кинематографија во Македонија. - Го отвораме овој...

Девизните дознаки сѐ уште обилно ги дополнуваат испразнетите буџети

Во Европската Унија, Хрватска и Бугарија се најзависни од приливите на иселениците, а оваа слика е карактеристична и за другите земји во Западен Балкан,...

За раст на економијата да се бара нова стопанска физиономија

Невработеноста и недостигот од кадар мора да се решаваат со комбинирани мерки, за што треба мерките да се планираат на долг рок, за да...