Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25264)

Епидемиолошката слика ќе ја одреди наставата од септември

Ако епидемиолошката состојба се промени, може да се донесе одлука наставата од петто до деветто одделение да се спроведе со учење од далечина, а...

Низ каква диоптрија меѓународната ги чита нашите договори, а низ каква...

Интересен став имаат повеќето соговорници со кои се консултиравме, кои острицата ја насочуваат кон меѓународната заедница. Истакнувајќи ги нашите „македонски очекувања од Преспанскиот договор,...

Будимпешта домаќин на ШО во 2024 година

Главниот град на Унгарија, Будимпешта, ќе биде домаќин на Шаховската олимпијада (ШО) во 2024 година (10-23 септември). Претседателот на Светската шаховска федерација (ФИДЕ), Аркадиј...

Атланта израмни, рекорд на Богдановиќ

КОШАРКА - НБА, ПЛЕЈОФ Кошаркарите на Атланта на свој терен го совладаа Милвоки со 110-88 во четвртиот натпревар од плејоф-финалето на Источната конференција во НБА-натпреварувањето...

Елиминирани Вилијамс, Квитова, Бертенс, Циципас, Минаур…

Вилијамс, која е седумкратна победничка на Вимблдон, последен пат овде триумфира во 2016 година ТЕНИС - ВИМБЛДОН Американската тениска ѕвезда Серена Вилијамс го предаде мечот од...

Јовановски: Врвен фудбал, без фаворити за титулата

Во групната фаза и во осминафиналето видовме многу квалитетни, возбудливи и резултатски неизвесни мечеви. Очекувам така да продолжи и во следните натпревари, ништо не...

Украина меѓу најдобрите осум!

Украина ја одбрани честа на групата Ц, во која беа Македонија, Холандија и Австрија, со пласманот меѓу најдобрите осум на ЕП 2020 победувајќи ја...

Англија конечно ја победи Германија

Првпат по финалето на Светското првенство (СП) 1966 година и по претходните три средби без победа на официјален меч на домашен терен, Англија забележа...

Лекција по толеранција

А кога веќе сме кај толеранцијата, треба да се знае дека исто како што се толерира правото на либералите да ја заговараат слободата на...

Прекин на пристапувањето во ЕУ, веднаш!

Прекин на пристапувањето во ЕУ, веднаш, ќе биде ѕвоно за будење, за прекин на илузијата! Мора да ја надминеме зависноста и да станеме независни,...