Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25256)

Животниот век се зголемува на 150 години

Во новата студија, тим научници се обидоа да утврдат колку можеме да живееме што е можно поприродно, благодарение на некаква комбинација на поволно однесување, поволни...

Осветлувањето на домот влијае на расположението

Дизајнерите на ентериер велат дека кога ќе дојде време да го реновираме просторот во кој живееме, најдобро е да му пристапиме како да составуваме...

Земјата официјално доби и петти океан

Освен Арктички или Северен Леден Океан, Атлантски, Тихи и Индиски, сега е признаен и Јужен Океан. Јужен Океан е долго време признаен меѓу научниците, но...

Деби на „Ферари“ во модната индустрија

Познатиот светски производител на луксузни автомобили „Ферари“ одлучи да се обиде во модната индустрија, објави агенцијата „Анса“. Првата колекција беше претставена на неодамнешната модна...

Брзото јадење дебелее повеќе од шеќерот

Истражување откри невообичаена причина за внесувањето храна и дебелеењето. Дали се обидувате да изгубите тежина, да ја задржите вашата тежина под контрола, но не...

Билтен

Пронајдени четворица мигранти во реонот на селото Лојане Полициски службеници од Полициската станица во Сопот, во реонот на селото Лојане, кај местото Воденица пронашле четири...

Бел „прашок“ во црн јаглен

КРИМИНАЛНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ СО СЀ ПОИНВЕНТИВНИ НАЧИНИ ЗА ШВЕРЦУВАЊЕ ДРОГА Една криминална организација користела сложен хемиски процес за да ја камуфлира дрогата во јагленот. Таа иста...

Околу состојбите на секторот енергија во Македонија

Писма Веќе со години држававa има несериозен пристап во секторот енергија. Ако се земат предвид производството, увозот и потрошувачката на енергија, во овој сектор се...

Вакцината го штити и стопанството

Имунизацијата неопходен предуслов за заживување на економијата Светската економија е вмрежена и многу поврзана, така што проблемите на еден крај на светот многу бргу се...

Меридијани

Берлин - Владејачките конзервативци на германската канцеларка Ангела Меркел се очекува да ветат „деценија на модернизација“ при претставувањето на изборната програма, наменета да го...