Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25255)

„Не кревај раце“ – подарок за сите обожаватели за убав почеток...

Давид Темелков со нова песна и спот го прославува роденденот Автори на текстот и на музиката се Миро и Соња Буљан, а препевот на македонски...

Заштитете го вашето куче од каснување од крлеж

Кучињата се особено подложни на каснување од крлежи и на болести што тие ги пренесуваат, па затоа е потребно да се преземат сите мерки...

Стотици деца немаат пробано јаболко

Стотици британски деца никогаш не јаделе јаболко во животот, или четвртина од анкетираните, а петтина никогаш не слушнале за банана. Во британската студија, во која...

Откриена тајната на магичната аврора!

Мистеријата за поларната светлина, позната како аврора, која обично се дефинира како брановиден сноп светлина што се појавува на повисоки географски широчини, конечно е...

Концерт „Опера без зборови“

Со концерт на оркестарот на Националната опера и балет насловен „Од оркестарот за публиката - Опера без зборови“, вечерва, во 21 часот, ќе биде...

Како момчето од провинција стана најпознат руски композитор

Петар Чајковски - во пресрет на „Охридско лето“ Десет опери, три балети и седум симфонии, голем број соло-концерти, кантати, минијатури за клавир и разновидни дела...

Меридијани

Брисел - Европскиот министер за надворешни работи, Јозеп Борел, остро ги критикуваше либанските политичари за доцнењето во формирањето на новата влада, предупредувајќи дека Европската...

Делта-видот е на пат да стане доминантен во светот

Предупредувања од Глобалната здравствена организација Делта-сојот на ковид-19, кој првпат беше откриен во Индија, полека станува доминантен вид коронавирус во светот, објави Светската здравствена организација...

„Интелигентното војување“ нова парадигма на суперсилите на боиштето

Глобална трка за современо вооружување Трката за глобална надмоќ на светските моќни велесили изминатиов период развива ново темпо и динамика. Изминатиов период лидерите на најмоќните...

Бизнис инфо

Бислимоски: Регулаторна да ја одредува и цената на водата Регулаторната комисија треба да ја одредува и цената на водата, зашто ќе го релаксира и притисокот...