Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25172)

Здрава храна

Намирници што ќе ве разбудат наутро без кафе Колку и да е планетарно популарно кафето, секогаш има луѓе што едноставно не го сакаат неговиот вкус....

„Лебедово езеро“ на минус 15 степени во знак на протест

Руска балерина од светски познатиот театар „Марински“, облечена во целосен костим како за настап, изведуваше сцени од „Лебедово езеро“ на Петар Илич Чајковски, но...

Пол Макартни ја издаде сликовницата за деца „Еј дедичко“

„Еј дедичко“ е насловена сликовницата што неодамна ја издаде легендарниот британски музичар сер Пол Макартни. Како што вели тој, таа е наменета за децата...

Ако сакате да бидете револуционерни, треба да бидете луѓе

Животни лекции од Џејн Фонда Џејн Фонда ја доби наградата за животно дело „Сесил Б. Демил“ на манифестацијата за доделување на „златните глобуси“ годинава. Не...

Модни брендови што доминираат и по цел век

Планирате да инвестирате во дизајнерски чевли или торба, но сакате да бидете сигурни дека ќе инвестирате во бренд во кој со години ќе уживате...

Атинска школа – ренесансно мајсторско дело

Занимливости „Атинската школа“ е фреска што ги украсува т.н. Рафаелови простории во Апостолската палата во Ватикан, Рим. Фреската е широка 7,70 метри и е создадена...

Панорама / Косово бунар без дно!

Сараево - Претседателот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, изјави дека БиХ или доследно ќе ги почитува одредбите од Дејтонскиот мировен договор или ќе...

Косовски војници на мировна мисија во Кувајт

Kосово Безбедносните сили на Косово (ФСК) вчера одржаа свеченост по повод заминувањето на нивниот контингент во првата мировна мисија во странство, конкретно во Кувајт, каде...

Балканот пред воведување нови порестриктивни мерки

Зголемениот број на пациенти од ковид-19 ги принуди здравствените власти во земјите од Западен Балкан да го ограничуваат движењето на граѓаните за време на...

Стечајот во ТАТ и по 24 години сѐ уште трае

Штедилницата, која до нејзиното пропаѓање важеше за една од најдобрите, не била воопшто регистрирана како правен субјект во Централниот регистар. До вакво сознание дошол...